Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Kaszuby z kamienia, drewna i sznurka

W Parku Jordanowskim w Bytowie zaprezentowano wystawę Jana Rekowskiego „Dawna kaszubska wieś pod jednym dachem”. Wyjątkowe prace wykonane są ze sznurka sizalowego, drewna oraz kamienia, i przedstawiają sceny z życia Kaszubów.
wystawa Jana Rekowskiego w Bytowie
W Parku Jordanowskim w Bytowie zaprezentowano wystawę Jana Rekowskiego „Dawna kaszubska wieś pod jednym dachem”

Autor: UM Bytów

Jan Rekowski artystyczną przygodę rozpoczął w latach 90-tych, gdy pływał na statku. Jako że pod ręką nie miał zbyt wielu materiałów, ograniczył się do tego, czym dysponował. Dziś nadal artysta swoje prace wykonuje tylko i aż z drewna, kamienia oraz sznurka sizalowego. Tworzy z nich sceny z życia mieszkańców Kaszub w formie miniaturowych skansenów. Jak przyznaje, są to scenki również z jego młodzieńczego życia, które zapamiętał i dobrze zna.

Wystawa Jana Rekowskiego w Bytowie

Na wystawie, którą przy dźwiękach akordeonu otwarto w Bytowie, a dokładniej w Parku Jordanowskim, można zobaczyć m.in. wyrabianie tabaki, łowienie ryb, pieczenia chleba. Łącznie artysta zaprezentował ponad 200 figurek ludzi oraz zwierząt. Warto zwrócić uwagę na detale, które Jan Rekowski wykonuje, oczywiście, ręcznie. Z pewnością, to ciekawa forma promocji kaszubskich zwyczajów i folkloru.

PRZECZYTAJ TEŻ: Z konkursu na wystawę. Finał 11. edycji konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną

Warto dodać, że ściany budynku, w którym otwarto wystawę, ozdobił mural z kaszubskimi elementami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka