Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Karetki i agregaty pojechały do Odessy i Zaporoża. To pomoc z Pomorza dla Ukrainy

Dwie karetki pogotowia oraz dziesięć agregatów prądotwórczych w czwartek, 24 listopada wyruszyły z Pomorza do Odessy i Zaporoża. To forma pomocy, jakiej samorząd województwa i Stacja Pogotowia Ratunkowego w Słupsku udzielają nękanej przez napaść Federacji Rosyjskiej Ukrainie.
Konwój z pomocą dla Ukrainy | zdj. Dorota Kulka/UMWP
Konwój z pomocą dla Ukrainy

Autor: Dorota Kulka | UMWP

– Wojna w Ukrainie trwa już dziewięć miesięcy. Wobec niepowodzeń na froncie, armia rosyjska atakuje krytyczną infrastrukturę Ukrainy: ciepłownie, elektrownie i rozdzielnie elektryczne. Powoduje to przerwy w dostawie prądu, wody i ciepła do miast oraz wsi. O pomoc materialną, która zabezpieczy mieszkańców regionu odeskiego, do samorządu województwa pomorskiego wystąpiła Odeska Regionalna Administracja Państwowa – relacjonuje Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Region odeski jest partnerskim regionem województwa pomorskiego. Mieszka w nim 2,3 mln ludzi. W zeszłym tygodniu ponad 60 proc. mieszkańców nie miało dostępu do prądu przez czas dłuższy niż 24 godziny – dodaje.

Karetki i generatory prądu wyjechały z Pomorza do Ukrainy

Podczas październikowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni jednogłośnie zadecydowali o przekazaniu regionowi odeskiemu generatorów prądu o wartości 100 tysięcy złotych, za które udało się zakupić 10 tego rodzaju urządzeń. Zgodne ze specyfiką przesłaną przez Ukraińców, agregaty mają być używane m.in. w tzw. strefach przetrwania, a więc w specjalnych namiotach, gdzie można uzyskać pomoc czy naładować telefon.

PRZECZYTAJ TEŻ: Współpraca miast Polski i Ukrainy jeszcze ściślejsza. Porozumienie podpisano w Kijowie

W tym samym konwoju z pomocą dla Ukrainy wyjechały również dwie karetki przekazane przez Stację Pogotowia Ratunkowego w Słupsku: ambulansy VW Crafter wyprodukowane w 2014 roku.

– Jedna z karetek trafi do Odessy, druga – do Zaporoża. Transport generatorów i ambulansów zapewni bezpłatnie firma W.A.S Wietmarscher-Polska, która również doposażyła obie karetki w kompletne deski ortopedyczne dla dorosłych i nosze podbierakowe – słyszymy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na wojnie w Ukrainie zginął kolejny Polak. To ochotnik z Gdańska

Jak się dowiadujemy, trwa procedura związana z przekazaniem kolejnej karetki pogotowia. Będzie to ambulans Gdańskiego Pogotowia Ratunkowego, a trafić ma do Chersonia – miasta wyzwolonego niedawno z rąk rosyjskiego okupanta. Przed wyzwoleniem Rosjanie zdołali jednak wywieźć stamtąd „wszystko, co dało się ukraść”, zaś resztę sprzętu zniszczyli.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama