Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bursztynowe Mieczyki 2022 wręczone!

Rekordowa liczba aż 84 nominowanych i 13 laureatów – tak w matematycznym skrócie podsumować można finał XXVIII edycji Konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego. Wielka gala, na której wyróżniono wybitnych przedstawicieli pomorskich organizacji pozarządowych, odbyła się w poniedziałek, 5 grudnia, a więc w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i Wolontariuszki, w Europejskim Centrum Solidarności, pod patronatem medialnym „Zawsze Pomorze”.
Bursztynowy Mieczyk 2022, gala

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Gdyńska Orkiestra Symfoniczna utworem „Siedmiu wspaniałych” rozpoczęła w poniedziałek, 5 grudnia ceremonię wręczenia Bursztynowych Mieczyków z udziałem kilkuset osób. Jak zaznaczył prowadzący wydarzenie Robert Silski, wspaniałych było aż 84 kandydatów, z których kapituła konkursu i instytucje – fundatorzy wyróżnień specjalnych, wybrali kilkunastu nagrodzonych. Wśród gości nie zabrakło m.in. wiceprezydent Gdańska Moniki Chabior i wiceprezydenta Gdyni Michała Gucia, posłów Małgorzaty Chmiel i Piotra Adamowicza, czy byłej parlamentarzystki i działaczki opozycji okresu PRL Henryki Krzywonos-Strycharskiej.

Bursztynowe Mieczyki 2022 wręczone!

– Wojna spowodowała kolejny, z jednej strony, kryzys, a z drugiej: ogromną mobilizację – zaznaczył Jerzy Boczoń, prezes Fundacji RC, organizatora konkursu, który przypomniał, że organizacje pozarządowe nie działają w próżni, a żywotnie na ich funkcjonowaniu odbija się bieżąca sytuacja społeczeństwa.

W ostatnich latach na NGO-sy wpłynęły, jego zdaniem, pandemia i rosyjska agresja na Ukrainę.

Statuetka Nagrody Bursztynowego Mieczyka | Źródło zdj. Fundacja RC
Statuetka Nagrody Bursztynowego Mieczyka

Wszystkim, którzy wspomagali osoby pokrzywdzone wojną, podziękowała Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności.

Obok ECS, fundatorami nagród i partnerami „Bursztynowych Mieczyków” są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Rzecznik Praw Obywatelskich, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Senatu RP, Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, a także Samorząd Województwa Pomorskiego i Wojewoda Pomorski.

ZOBACZ TEŻ RELACJĘ W WIELKIEJ GALI W 2021 ROKU: Bursztynowe Mieczyki przyznane! Nagrody dla organizacji pozarządowych

W uroczystości uczestniczył także, m.in., dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego lek. med. Jerzy Karpiński, a urząd marszałkowski reprezentował sam gospodarz – Mieczysław Struk. Ten drugi, zabierając głos, zwrócił uwagę na to, że ogółem w województwie jest aż około 9 tysięcy organizacji pozarządowych.

– Można było zawsze na was liczyć – zaznaczył, zwracając się do osób działających w organizacjach pozarządowych i nawiązując do wspomnianych wcześniej kryzysowych sytuacji, marszałek województwa Mieczysław Struk.

Ołeksandr Płodysty, konsul Ukrainy Gdańsku w trakcie mikrodebaty, będącej elementem gali, wskazywał, że w samym Trójmieście przebywa około 150 tysięcy uchodźców z tego kraju. Podkreślił jednak, że liczba ta wynika jedynie z szacunków, bowiem nie sposób dokładnie tego określić.

Zwracano także uwagę, że choć przyjęcie gości wiązało się z olbrzymią społeczną mobilizacją, to niełatwe mogą okazać się także najbliższe, zimowe miesiące, bowiem nieustanne bombardowania ukraińskiej infrastruktury energetycznej wywołać mogą kolejną falę uchodźców.

Bursztynowe Mieczyki 2022 wręczone! Lista laureatów

Laureaci XXVIII edycji Konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego:

 • Nagrodą Specjalną za pomoc uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy przyznano Stowarzyszeniu Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku,
 • Nagroda Specjalna Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej trafiła do Fundacji Pozytywne Inicjatywy,
 • Nagroda Specjalna Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej” powędrowała do Żuławskiego Towarzystwa Sportowego,
 • Dwie Nagrody Specjalne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali: Fundacja Kina Żeglarz i Stowarzyszenie Kaszubski Regionalny Chór „Morzanie”,
 • Nagrodę Specjalną Rzecznika Praw Obywatelskich odebrała Fundacja Lokalna,
 • Nagroda Specjalna Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego trafiła do Stowarzyszenia Morena,

PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych w Bolszewie. „Chcemy, aby świat działał lepiej”

 • Nagrodę Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego w kategorii ochrona środowiska i edukacja ekologiczna wręczono Fundacji na rzecz zwierząt Serce na Łapce,
 • Dwie Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego w kategorii pomoc społeczna przyznano Związkowi Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej oraz Fundacji Pomagamy Nie Ziewamy,
 • Nagroda Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego w kategorii edukacja powędrowała do Stowarzyszenia Morena,
 • Nagroda Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego w kategorii debiut roku została przyznana Fundacji Plony,
 • Nagrodę Specjalną Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych – Bursztynową Różę, wręczono Zdzisławie Hołubowskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama