Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Lodówki pełne narkotyków na promie [nl] z Gdyni to był tylko początek

Ponad 100 kilogramów haszyszu i marihuany zabezpieczyli celnicy w lodówkach przewożonych przez ciężarówkę promem z Gdyni do Szwecji. Akcja przed dwoma laty była tylko jednym z uderzeń w przemytniczy gang, który oprócz transportów sprzętu AGD używać miał przesyłek kurierskich. Teraz członkowie domniemanej grupy przestępczej działającej w Warmińsko-Mazurskim, na Pomorzu i w Hiszpanii staną przed sądem.
Przed sąd za przemyt setek kilogramów marihuany i haszyszu | źródło zdj. CBŚP
Przed sąd za przemyt setek kilogramów marihuany i haszyszu | źródło zdj. CBŚP

Autor: zdj. CBŚP

Źródło: zdj. CBŚP

- W styczniu 2021 roku dzięki informacjom policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, służby szwedzkie na promie, który wypłynął z Gdyni odkryły w naczepie samochodu 6 lodówek wypełnionych narkotykami. Łącznie szwedzcy celnicy przejęli wtedy ponad 82 kg marihuany i prawie 31 kg haszyszu oraz zatrzymały jedną osobę – wspomina podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka prasowa komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.

Jak zaznacza, choć potężna i spektakularna akcja pozwoliła przejąć większość z zabezpieczonych ogółem 187 kilogramów narkotyków o wartości około 3 milionów złotych, to była tylko jedną z kilkunastu „realizacji”, będących elementem zakończonego właśnie śledztwa, wymierzonego w gang przemycający narkotyki z Hiszpanii przez Polskę do Szwecji. Z policyjnych ustaleń wynika, że kontrabandę, wycenianą na niemal 4 mln zł, stanowiło łącznie blisko 406 kg marihuany i haszyszu.

Jeszcze pół roku przed znaleziskiem w naczepie z lodówkami na promie, w ręce funkcjonariuszy CBŚP wpadło dwóch mężczyzn, którzy odbierać mieli nadane w Hiszpanii paczki kurierskie, zawierające niemal 32 kg marihuany, a miesiąc po ciężarówce na promie – inna transportująca dwie lodówki wypełnione torbami foliowymi z 30 kg tego popularnego narkotyku. Udało się wówczas zlokalizować garaż, z którego wyjechało auto, a w nim – kolejne 44 kg marihuany.

- W lutym 2022 roku w Maladze na terenie Hiszpanii funkcjonariusze Guardia Civil przy udziale policjantów CBŚP przeszukali 2 posesje i zatrzymali 2 obywateli Hiszpanii. Wtedy to przejęto gotowe narkotyki, a także sprzęt służący do ich produkcji, jak również pieniądze i dokumentację związaną z transportem sprzętu AGD do Polski. Na tym działania śledczych się nie zakończyły – zaznacza rzeczniczka CBŚP. - W kwietniu 2022 roku funkcjonariusze przeprowadzili kolejną akcję na terenie Warmii i Mazur, kiedy to zatrzymano 2 podejrzanych. W tej akcji udział wzięli kontrterroryści z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Białymstoku, a także policyjny śmigłowiec Black Hawk z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji – wymienia.

Co ciekawe, zabezpieczone w toku sprawy chłodziarko-zamrażarki, które wykorzystywano do przemytu narkotyków, zostały przekazane… Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Sejnach na Podlasiu.

Bilans śledztwa to łącznie 12 oskarżonych osób w wieku od 23 do 47 lat - w tym dwie kobiety. Za przemyt znacznych ilości narkotyków grozić im może do 15 lat więzienia. Ogółem przejęto prawie 187 kg zakazanych substancji, których wartość szacowana jest na około 3 mln zł „w hurcie”, z czego – jak relacjonują policjanci - „można by przygotować około 187 tysięcy porcji dilerskich”.

Czytaj: CBA: Urzędnik ze Starogardu Gdańskiego zatrzymany za 20 tys. zł łapówki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama