Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Album „Cisza” gdańscy fotoreporterzy poświęcili Pawłowi Adamowiczowi

Album fotograficzny „Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Pawłowi Adamowiczowi” został w sobotę, 14 stycznia zaprezentowany w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Dzień to szczególny, 4. rocznica tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. W albumie znalazły się zdjęcia wykonane przez trójmiejskich fotoreporterów krótko po ataku zabójcy na prezydenta miasta w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
2023 01 14 SILENT promocja albumu,DA,mat MG

Autor: A Grabowska 9-8483

Fotografie, które znalazły się na stronach albumu, były już wcześniej prezentowane na wystawie noszącej również ten sam tytuł: „Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Pawłowi Adamowiczowi”, eksponowanej w ubiegłym roku w Muzeum Gdańska

 „Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Pawłowi Adamowiczowi”. Premiera albumu w Gdańsku

W Ratuszu Głównego Miasta pojawili się najbliżsi prezydenta Pawła Adamowicza, jego współpracownicy i przyjaciele oraz, oczywiście, fotoreporterzy, których zdjęcia stały się tworzywem albumu. 

– Wraz z córkami zwracam się z podziękowaniami dla fotoreporterów za pracę w tamtych dniach. Za służbę w stosunku do społeczeństwa. Za spędzone godziny pod szpitalem, pod ECS, pod bazyliką Mariacką i pomiędzy pogrążonymi w smutku mieszkańcami Gdańska. I nie tylko za to – powiedziała Magdalena Adamowicz. – Dziękujemy za to, że pokazywaliście Pawła, jakim był za jego życia. Gdy pracował, kiedy przemawiał, kiedy chodził do pracy, kiedy jadł w barze mlecznym, kiedy spacerował z córkami. Towarzyszyliście mu każdego dnia. Dzięki wam dzisiaj mamy wspomnienia, np. po okularach rozpoznaję czas, kiedy zostało ono wykonane. Ale nie tylko wygląd Pawła się zmieniał. Tym zdjęciom towarzyszą emocje. W naszym domu towarzyszą nam one na co dzień. Dzięki wam, gdy nas już nie będzie, te zdjęcia przetrwają.

PRZECZYTAJ TEŻ: Taylor: Gdyby nie ta zbrodnia, której padł ofiarą, Paweł Adamowicz byłby dziś w czołówce polskich polityków ogólnokrajowych

Na zakończenie spotkania fotoreporterzy Renata Dąbrowska i Piotr Połoczański zaprezentowali nieopublikowane i nieznane wcześniej zdjęcia prezydenta Adamowicza, także te wykonane podczas uroczystości rodzinnych.

Album „Cisza” nabyć można w internetowym sklepie Muzeum Gdańska.

Dla wszystkich wystąpił kwartet muzyczny: Jagoda Wojciechowska – śpiew, Adam Wendt – saksofon, Piotr Lemańczyk – kontrabas, oraz Cezary Paciorek – fortepian Wiszniewskiego / akordeon. W ich wykonaniu zabrzmiały m.in. kompozycje: „The Sound of Silence” oraz „Dziwny jest ten świat”

PRZECZYTAJ TEŻ: Rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Mieszkańcy oddali hołd zmarłemu prezydentowi

Również w sobotę, 14 stycznia w bazylice Mariackiej odprawiona została msza święta w intencji Pawła Adamowicza.

Msza św. w bazylice Mariackiej w 4. rocznicę śmierci Pawła Adamowicza
Msza św. w bazylice Mariackiej w 4. rocznicę śmierci Pawła Adamowicza
Msza św. w bazylice Mariackiej w 4. rocznicę śmierci Pawła Adamowicza
Msza św. w bazylice Mariackiej w 4. rocznicę śmierci Pawła Adamowicza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama