Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wynalazek z Politechniki Gdańskiej! Specjalna farba sama zwalczy bakterie

Zwalczy bakterie, usunie plamy i uwolni powietrze w pomieszczeniu od szkodliwych związków, a do tego zastąpi tablicę magnetyczną. Do tego jest biobójcza i można ją wykorzystywać z samoczyszczącą gładzią szpachlową. Specjalna farba, wynalazek naukowców z Politechniki Gdańskiej może sprawdzić się m.in. w szpitalach, przychodniach, czy szkołach.
Wynalazek z Politechniki Gdańskiej! Specjalna farba sama zwalczy bakterie

Autor: Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

Trzyfunkcyjna farba o właściwościach samoczyszczących, biobójczych i magnetycznych oraz gładź szpachlową, która posiada właściwości samoczyszczące i biobójcze to wynalazek Izabeli Malinowskiej, doktorantki w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej na Wydziale Chemicznym PG.

Patogeny bez szans

W jaki sposób farba może czyścić się sama? W kontakcie z zanieczyszczeniem obecny w niej dodatek fotokatalityczny rozkłada brud, tłuste zanieczyszczenia oraz niszczy patogeny chorobotwórcze. Dodatkowo – jak mówi jej twórczyni - zastosowanie farby na ścianach zapewni oczyszczanie powietrza z lotnych zanieczyszczeń organicznych czy szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu, powstających m.in. w wyniku spalania paliw (NOx).

- Obecność związków cynku w opracowanej strukturze kompozytu tworzy tak silną barierę biologiczną, że patogeny nie rozwijają się na powierzchni, a obecne na niej szczepy bakterii szpitalnych są w krótkim czasie niszczone - mówi Izabela Malinowska. - Badania zostały przeprowadzone m.in. na szczepach bakterii Gram-dodatnich (gronkowiec złocisty) oraz Gram-ujemnych (m.in. Escherichia coli).

Aby aktywować właściwości samoczyszczące, wystarczy sztuczne oświetlenie, natomiast ochrona biologiczna będzie aktywna nawet przy wyłączonym świetle.

- Tymczasem większość produktów dostępnych obecnie na rynku opiera się na zawartości dwutlenku tytanu, który jest aktywny tylko pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, a promieniowanie słoneczne i oświetlenie wewnętrzne tylko w niewielkim stopniu są w stanie aktywować te funkcjonalności - mówi prof. Anna Zielińska-Jurek, opiekun naukowy Izabeli Malinowskiej.

Ze względu na właściwości magnetyczne farba może pełnić też rolę tablicy magnetycznej. A jako dopełnienie farby opracowana została gładź szpachlowa.

- Jednoczesne pokrycie ściany gładzią i farbą stworzy ochronę biologiczną zabezpieczającą budynek przed rozwojem mikroorganizmów chorobotwórczych, chroniąc zdrowie domowników - zapewniają autorki wynalazku.

Gdyby na przykład klamki czy przyciski w windzie zostały pokryte opracowaną farbą, wirusy nie rozprzestrzeniałyby się. A stosowany przez nas związek biologiczny należy do naturalnie występujących związków w środowisku i jest w pełni bezpieczny.

Izabela Malinowska / doktorantka UG

W szpitalu i w szkole

Farbę opracowaną na PG można używać do różnych powierzchni – nie tylko ścian, ale i do drewna, metalu, tworzyw sztucznych - sprawdzi się szczególnie w szpitalach, przychodniach zdrowia czy szkołach.

- Gdyby na przykład klamki czy przyciski w windzie zostały pokryte opracowaną farbą, wirusy nie rozprzestrzeniałyby się – zapewnia Izabela Malinowska-  A stosowany przez nas związek biologiczny należy do naturalnie występujących związków w środowisku i jest w pełni bezpieczny.

Gotową farbę wykorzystano na Wydziale Chemicznym PG - pierwsze powłoki naniesiono w 2018 r. na płycie kartonowo-gipsowej i - jak zapewniają wynalazczynie - dotychczas nie zmieniły swoich właściwości.

Wynalazek uzyskał ochronę patentową. Izabela Malinowska otrzymała też za niego m.in. nagrodę specjalną w konkursie Student Wynalazca i nagrodę główną w konkursie EKOinnowator 2022.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama