Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Kaszubskie serduszka WOŚP do wylicytowano w Bolszewie

Kto jest ciekaw, jak w pełnej okazałości wygląda „Upadła Madonna z Wielkim Cycem" autorstwa Van Klompa, musi wybrać się w niedzielę do remizy OSP w Bolszewie koło Wejherowa. Ale powodów, by XXXI finał WOŚP przeżyć właśnie tam, jest więcej, m.in. możliwość zdobycia jedynego w swoim rodzaju, bo kaszubskiego serduszka z napisem Wiôlgô Òrkestra Swiąteczny Pòmòcë.
Kaszubskie serduszka WOŚP do wylicytowano w Bolszewie
W Bolszewie w gminie Wejherowo można zdobyć wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, bo serduszko z kaszubskim napisem Wiôlgô Òrkestra Swiąteczny Pòmòcë.

Autor: fot. Małgorzata Kryszewska | Sztab WOŚP Bolszewo

Sztaby WOŚP w piękny sposób „prześcigają się” w pomysłach przyciągnięcia uwagi mieszkańców podczas kolejnych finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Warto zwrócić uwagę m.in. na sztab w Bolszewie. Dlaczego? Chyba nie ma osoby, która nie zna czerwonego serduszka z napisem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dostają je wszyscy ci, którzy wspomogą choć grosikiem akcję pilotowaną przez Jurka Owsiaka. Ale uwaga. Właśnie w Bolszewie w gminie Wejherowo będzie można po raz drugi zdobyć wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, bo serduszko z kaszubskim napisem Wiôlgô Òrkestra Swiąteczny Pòmòcë.

Pomysł na serduszka z kaszubskim napisem urodził się przed rokiem, spodobał się i sprawdził, dlatego i w tym będzie w Bolszewie kontynuowany. Jak przyznaje szefowa sztabu w Bolszewie Małgorzata Kryszewska, Jurka Owsiaka nie trzeba było długo namawiać na stworzenie tego serduszka.

- Sprawdzaliśmy, szukaliśmy i nie znaleźliśmy nigdzie innego takiego regionalnego serduszka, więc to nasze jest chyba jedyne w Polsce. Co prawda marzyło nam się, aby oprócz kaszubskiego napisu było ono też w kaszubskich barwach, czyli w kolorach żółtym i czarnym, ale po rozmowach z Jurkiem Owsiakiem ostatecznie został tradycyjny czerwony kolor – mówi Małgorzata Kryszewska.

Co ciekawe, w Polsce występują właśnie tylko tradycyjne serduszka z jednym napisem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ale w innych krajach można zdobyć te same serduszka z napisami w różnych językach – niemieckim, francuskim, hiszpańskim czy nawet indonezyjskim. I taki zestaw serduszek w różnych językach – w tym to z kaszubskim – będzie można też wylicytować w Bolszewie.

Upadła Madonna z Wielkim Cycem

Ale miejscowa remiza OSP będzie w niedzielę skrywała więcej wyjątkowych przedmiotów. Na licytację trafi też „dzieło”, czyli obraz „Upadłej Madonny z Wielkim Cycem" autorstwa Van Klompa. Niestety, pewną tytułową część ciała póki co na sztabowym koncie w mediach społecznościowych nadal zasłania "wośpowe" serduszko, więc z walorami modelki zapoznają się dopiero uczestnicy oraz sam zwycięzca licytacji. Ale w Bolszewie będzie można jeszcze wylicytować inne wyjątkowe kaszubskie artefakty. Chociażby kaszubską koszulkę podpisaną przez Jurka Owsiaka, który zresztą wszystkich osobiście również... po kaszubsku zachęca do wsparcia akcji. A to znów robota bolszewskiego sztabu.

- No nie trzeba było namawiać Jurka również na kaszubskie zaproszenie. Krótki tekst wysłaliśmy mu rok temu, w tym roku podnieśliśmy poprzeczkę nieco wyżej i tekst jest dłuższy, ale znów podjął wyzwanie i moim zdaniem poradził sobie wyśmienicie – mówi Małgorzata Kryszewska, która po cichu przyznaje, że Jurek dostał również fonetyczną wersję tekstu. Ale to w sumie nic dziwnego, bo nie każdy zna kaszëbskô mòwa, czyli gada po kaszubsku.

31. Finał WOŚP zagra w całej Polsce 29 stycznia 2023 roku pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama