Biegaczka z SKLA Sopot wygrywa w konkursie Asy Sportu

Anna Kiełbasińska, sprinterka SKLA Sopot po raz drugi wygrała konkurs Asy Sportu organizowany, także po raz drugi, przez redakcję serwisu i tygodnika „Zawsze Pomorze”.

Wybór nie był trudny, bo pani Anna w minionym roku zdobyła trzy medale lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Biegaczka SKLA Sopot została brązową medalistką w biegu na 400 m, oraz wicemistrzynią Europy w sztafecie 4×100 oraz 4×400 metrów.

Drugie miejsce kapituła konkursu pod przewodnictwem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka przyznała rugbistce gdańskiego klubu Biało-Zielone Ladies i mistrzyni Europy z reprezentacją Polski Natali Pamięcie. Trzecie miejsce przypadło dwóm reprezentantkom Polski na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie w short tracku, czyli Kamili Stormowskiej i Nikoli Mazur. Obie na co dzień reprezentują gdańskiego Stoczniowca.

Kolejne miejsca w konkursu zajęli: 4. Michał Siess (AZS AWFiS Gdańsk, brązowy medalista drużynowych Mistrzostw Europy we florecie), 5. Aleksandra Melzacka (Yacht Klub Polski Gdynia, żeglarka, która w olimpijskiej klasie „49er FX”, zajęła 4. miejsce w mistrzostwach świata), 6. Adrian Bogucki (Suzuki Arka Gdynia, koszykarz, mistrz świata w koszykówce „3 na 3” do lat 23). 7. Nina Arcisz (Sopocki Klub Żeglarski, w olimpijskiej klasie Formula Kite, zajęła 1 miejsce i zdobyła złoty medal mistrzostw świata do lat 21). 8. Kacper Majewski (Cartusia, kolarz, który został m.in. mistrzem Polski w drużynowej jeździe na dochodzenie, a także mistrzem kraju indywidualnie, w kategorii omnium i medison, 9. Magdalena Głodek (Bloczek Team Pelplin, zapaśniczka, która została młodzieżowa wicemistrzynią świata i Europy oraz 10. Paulina Stenka (GOSRiT Luzino, kick-bokserka, która wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata oraz złoty medal podczas Europejskich Igrzysk Akademickich.

Nagrodę specjalną kapituły konkursu „Asy Sportu” za rok 2022 otrzymał Lech Stoltman z Chojnic. Zdobył on złoty medal w pchnięciu kulą na zawodach dla sportowców niepełnosprawnych - IWAS World Games 2022.

Zanim kapituła dokonała tego wyboru, z pomocą Pomorskiego Zrzeszenia LZS i naszych Czytelników wybraliśmy 100 sportowców, którzy w 2022 roku sukcesami zaznaczyli nie tylko swoją, ale i pomorską, obecność na arenach Polski i świata. Na tej liście znaleźli się sportowcy z każdego powiatu woj. pomorskiego. Później kolegium redakcyjne wybrało z nich sportowców, spośród których kapituła konkursu wybrała 10 najlepszych.

Do udziału w pracach kapituły zaprosiliśmy:

• Iwonę Guzowską, mistrzynię świata w kick-boxingu i boksie,
  • Adama Korola, złotego medalistę olimpijskiego w wioślarstwie i dyrektora biura prezydenta Gdańska ds. sportu,
  • Leszka Blanika, złotego medalistę olimpijskiego w gimnastyce sportowej i prezesa Polskiego Związku Gimnastycznego oraz KS AZS AWFiS Gdańsk,
  • Marlenę Mroczyńską, prezeskę Biało-Zielonych Ladies Gdańsk, członkini rady sportu m. Gdańsk,
  • Piotra Klechę, prezesa Pomorskiego Zrzeszenia LZS,
  • Pawła Kryszałowicza, reprezentanta Polski w piłce nożnej, a dziś trenera i wiceprezesa Pomorskiego ZPN, Marcina Dornowskiego, prorektora ds. studenckich AWFiS w Gdańsku,
  • Bartosza Krawczyńskiego, dyrektora Pomorskiej Federacji Sportu,
  • Przemysława Daleckiego, dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu,
  • Macieja Kowalczuka, zastępcę dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Annę Rogowską, medalistkę igrzysk olimpijskich w skoku o tyczce,
  • Annę Rybicką, medalistkę olimpijską we florecie.
  • Redakcję tygodnika „Zawsze Pomorze” w kapitule reprezentowali: Mariusz Szmidka, redaktor naczelny, Bogdana Wachowska, zastępca redaktora naczelnego oraz Adam Mauks, dziennikarz sportowy.

- Ogłosiliśmy, uhonorowaliśmy i nagrodziliśmy dziesiątkę najlepszych sportowców Pomorza za rok 2022. To ludzie utalentowani i zdeterminowani, którzy swoją ciężką pracą, talentem i dyspozycją dnia osiągnęli sukcesy na arenach europejskich i światowych. Są ambasadorami Pomorza - podkreślił prowadzący galę mistrzów sportu Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Zawsze Pomorze". - Takich ludzi chcemy promować. Bo w "Zawsze Pomorze" stawiamy na jakość i wiarygodność. Sięgamy do korzeni dziennikarstwa - konkretu, prawdy, faktu i rozmów z ludźmi. Laureatów wybiera kapituła złożona z wybitnych osobistości, a nie płatne SMS-y - dodał.

Nie wszystkim sportowcom udało się być na gali w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki. Luty to czas zimowych zgrupowań, ale i zawodów, na których reprezentują kraj i region nasi sportowcy. Obecni byli jednak ich najbliżsi, trenerzy i prezesi klubów, którzy przekażą im nagrody i wyróżnienia.

Te otrzymali także najlepsi sportowcy Pomorskiego Zrzeszenia LZS. Oni także zostali wyróżnieni i nagrodzeni za swoje osiągnięcia w 2022 roku.

Oto oni:

1. Marek Zakrzewski (AML Słupsk, mistrz Europy do lat 18 w biegu na 100 m.,
  2. Magdalena Głodek (Bloczek Team Pelplin, młodzieżowa wicemistrzyni Świata i Europy w zapasach),
  3. Paulina Stenka (KTS-K GOSRiT Luzino, brązowa medalistka mistrzostw Europy seniorów w formule kick-light, triumfatorka Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich w kickboxingu oraz mistrzyni Polski),
  4. Kacper Majewski (Cartusia Kartuzy, mistrz Polski indywidualnie w kategorii omnium i medison oraz młodzieżowy mistrz Polski elity na torze),
  5. Adam Woźniak (Cartusia Cartuzy, mistrz Polski elity na torze w kategorii omnium, zajął on także 1 miejsce na dochodzenie w drużynie, 2 miejsce indywidualnie i 1 miejsce młodzieżowych MP na szosie).

Nagrody i wyróżnienia sportowcom wręczali: wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, Bartosz Krawczyński z Pomorskiej Federacji Sportu, Piotr Klecha z Pomorskiego Zrzeszenia LZS, Marlena Mroczyńska z Biało-Zielonych Ladies Gdańsk, Małgorzata Borzych z "Zawsze Pomorze", Krzysztof Ignatowicz z "Zawsze Pomorze", Piotr Makar z AWFiS w Gdańsku, Piotr Bagiński, przewodniczący Rady Miasta Sopot i Mariusz Szmidka z "Zawsze Pomorze".

Partnerem głównym konkursu „Asy Sportu 2022” jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Partnerami są także Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie i Miasto Sopot. Wsparcia udzieliło nam także Pomorskie Zrzeszenie LZS.