Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Szopka bożonarodzeniowa stanęła przed Urzędem Miejskim w Tczewie

Tradycyjnie już szopka pojawiła się na placu przed Urzędem Miejskim w Tczewie. W tym roku, tak jak w poprzednim - ze względu na COVID-19 - nie było uroczystego otwarcia.
Zdjęcia Bogdana Wachowska

Wnętrze zdobią malowidła z postaciami przedstawionymi na złotym tle. Można dostrzec Trzech Króli, pasterzy, aniołów i… Kociewiaków. Oczywiście jest Józef, Maryja i Dzieciątko. Autorami szopki są - podobnie, jak w ubiegłym roku - pracownicy Fabryki Sztuk: Emilia Kalinowska, Natalia Kuśmierczuk i Józef Ziółkowski. W pracach technicznych pomogli pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Tczewie.

W tym roku szopkę będzie można podziwiać dłużej – do ok. 20 stycznia 2022 r.

Szopki wywodzą się z jasełek, czyli z przedstawień narodzenia Pana Jezusa. Początkowo stawiano je w kościołach, ale od wprowadzenia w 1736 roku zakazu urządzania ich w świątyniach, uległy laicyzacji. Nosili je kolędnicy oraz stawiane były w domach pod choinką. W XIX wieku z powrotem wróciły do kościołów. Pojawiają się również w otwartych przestrzeniach, jak: na placach, ulicach. Do naszych domów nadal w czasie Adwentu przychodzą głównie dzieci z szopką i kolędą.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka