Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Koniec sporów o wypłatę dodatków covidowych?

Zmiana systemu wypłaty tzw. dodatków covidowych dla medyków. Fundusz zapłaci za każdą godzinę pracy z pacjentem, u którego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Czy zakończy to dotychczasowe spory?
zdj. ilustracyjne / fot. Karol Makurat
zdj. ilustracyjne / fot. Karol Makurat

Od początku listopada obowiązują nowe zasady dodatkowych wypłat dla medyków, zajmujących się zakażonymi koronawirusem pacjentami. Personel medyczny otrzymuje dodatkowe  już nie za sam fakt pracy na oddziałach covidowych, ale za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Według Narodowego Funduszu Zdrowia, dla placówek medycznych, które leczą pacjentów z COVID-19, oznacza to czytelniejsze reguły przyznawania dodatku covidowego.  Ma to zakończyć spory  (niektóre sprawy trafiły już do sądów) o to, według jakich kryteriów przyznawać personelowi dodatkowe wynagrodzenie i czy incydentalny kontakt z osoba zakażona uprawnia do otrzymania większej wypłaty.

- Wprowadzenie godzinowego rozliczania czasu pracy przy pacjencie covidowym znacznie ułatwi placówkom medycznym wskazanie osób, które powinny otrzymać dodatek oraz indywidualne określenie jego wysokości - czytamy w komunikacie NFZ. -  Nowe zasady są jednolite w skali kraju i obowiązują na oddziałach placówek medycznych, które zapewniają łóżka dla osób z COVID-19 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego). Nie będą więc możliwe sytuacje, jak jeszcze na wiosnę tego roku, gdy do dodatków covidowych w pełnej wysokości za cały miesiąc pracy zgłaszani byli pracownicy, którzy przy pacjentach covidowych przepracowali kilka godzin w ciągu 30 dni.

Dodatek covidowy wynosi 100 procent wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej, należnego za każdą godzinę pracy. Otrzymają go osoby wykonujące  zawód medyczny, uczestniczące w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Dodatkowo medycy powinni być zatrudnieni na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł. Środki na dodatkowe wynagrodzenie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Za przekazanie środków do placówek medycznych na sfinansowanie dodatkowego wynagrodzenia odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ wypłaca placówkom należne środki w terminie 3 dni, pod warunkiem,
że przesłane dokumenty są prawidłowe i nie wymagają korekty lub uzupełnienia. Czas potrzebny na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia zależy w największym stopniu od jakości i kompletności danych otrzymanych przez NFZ z placówek medycznych.

Do tej pory Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wypłacił już blisko 401 milionów złotych na dodatki covidowe dla personelu medycznego i niemedycznego, z czego ponad 388 milionów zł dla personelu medycznego oraz ponad 11,6 miliona złotych dla pozostałego personelu w formie dodatków jednorazowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama