Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Sejm podjął decyzję. Słupsk ma uniwersytet!

1 czerwca 2023 roku Akademia Pomorska w Słupsku stanie się Uniwersytetem Pomorskim. Ustawę podwyższającą rangę słupskiej uczelni podjął w czwartek, 9.03, Sejm.
Akademia Pomorska w Słupsku

Autor: Facebook | Akademia Pomorska w Słupsku

- Mamy Uniwersytet Pomorski w Słupsku! Sejm przyjął ustawę o podwyższeniu rangi Akademii Pomorskiej w Słupsku do Uniwersytetu. Nowa nazwa uczelni będzie obowiązywać już od 1 czerwca. Ten sukces to efekt wieloletniej pracy całej naszej społeczności akademickiej. To także historyczny moment dla naszego miasta, regionu i wielka szansa na rozwój uczelni – poinformowała w czwartek Akademia Pomorska w Słupsku.

Realną szansę na przekształcenie w Uniwersytet AP uzyskała m.in. po zakończonym procesie ewaluacji, dotyczącym oceny jakości działalności naukowej za lata 2017-2021. Akademia Pomorska w Słupsku spełniła ustawowy wymóg dla uczelni chcących uzyskać nazwę Uniwersytet i wykazała się posiadaniem kategorii naukowych A+, A lub B+ w co najmniej sześciu dyscyplinach naukowych lub artystycznych, zawierających się w co najmniej trzech dziedzinach nauki lub sztuki.

Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku dr hab. inż. Zbigniew Osadowski zadowolony po głosowaniu w Sejmie

Otrzymanie rangi Uniwersytetu możliwe było dzięki zaangażowaniu społeczności akademickiej słupskiej uczelni oraz wsparciu finansowemu rządu w ostatnich latach, co podkreśla rzecznik prasowy rządu i poseł ze Słupska Piotr Müller, który „pilotował” ten proces.

– Udało nam się pokonać kolejny krok milowy, dzięki któremu uczelnia będzie bardziej rozpoznawalna i przyciągnie kolejnych studentów. Bardzo się cieszę, że prace nad ustawą w Sejmie tak sprawnie poszły. Akademia Pomorska w Słupsku w ostatnim czasie dokonała dużego postępu w zakresie badań naukowych w swojej działalności, jeżeli chodzi o obszar dydaktyki. To historyczny moment dla regionu i wielka szansa na dalszy szybki rozwój uczelni. Podsumowaniem tej aktywności, która też była możliwa dzięki szerokiemu wsparciu rządowemu, są przyznane uprawnienia do nadawania stopnia doktora w zakresie: prawa, biologii, historii, nauk o bezpieczeństwie, literaturoznawstwa, językoznawstwa i nauk medycznych – mówi poseł Piotr Müller.

Warto dodać, że Akademia Pomorska w Słupsku jest – we współpracy ze Spółką Polskie Elektrownie Jądrowe – zainteresowana rozszerzeniem oferty edukacyjnej związanej z energetyką i uruchomieniem nowego kierunku studiów w zakresie energetyki odnawialnej i energetyki jądrowej. W Słupsku kształcona miałaby być kadra niezbędna dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama