Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

GUMed wybuduje Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne za 90 mln zł

Ministerstwo Zdrowia przekazuje ponad 47 mln zł, a GUMed dokłada jeszcze prawie 43 mln zł na budowę nowej bazy naukowo-badawczej i dydaktycznej Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego. Powstanie ona między ul. M. Skłodowskiej-Curie a ul. Tuwima w Gdańsku.
Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne w Gdańsku

Autor: Paweł Sudara | GUMed

Nowe Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne powstanie w Gdańsku

Informację o kolejnej inwestycji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przekazano we wtorek, 21 marca podczas konferencji prasowej z udziałem rektora GUMed prof. Marcina Gruchały, prezes UCS dr Mirosławy Pellowskiej-Piontek i wiceministra zdrowia Marcina Martyniaka. Na uroczystości obecni byli także, m.in., wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz dyrektor Pomorskiego OW NFZ Monika Kasprzyk.

Jak informuje dr n. hum. Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed w latach 2023-2025 powstanie nowoczesny budynek o jednej kondygnacji podziemnej i trzech nadziemnych, z wewnętrznym patio, o łącznej powierzchni użytkowej 3 707 m2 i kubaturze ponad 22 645 m3. Obiekt będzie wyposażony w cztery windy i platformę dla osób z niepełnosprawnością.

Do Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego zostaną zakupione:

 • 91 unitów dentystycznych,
 • 2 aparaty RTG,
 • TK stomatologiczne,
 • stół operacyjny z kolumnami: anestezjologiczną i chirurgiczną, oraz lampą operacyjną.

Ponadto UCS GUMed zyska 23 nowe fantomy do ćwiczeń dla studentów i, wraz z obecnie posiadanymi 12 unitami, będzie dysponować 35 stanowiskami fantomowymi w 3 salach ćwiczeniowych.


Nowoczesne kształcenie zawodowe na najwyższym poziomie musi odbywać się w oparciu o najnowsze technologie, jak również infrastrukturę naukową, badawczą i dydaktyczną. Poprawa dotychczasowych warunków lokalowych jednostek stomatologicznych GUMed jest konieczna i niezbędna dla ich dalszego rozwoju oraz pełnego wykorzystania potencjału pracowników, doktorantów i studentów.

‒ Bardzo długo czekaliśmy na inwestycję w nowe Centrum Stomatologiczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Inwestycję niezwykle ważną, nie tylko z punktu widzenia potrzeb dydaktycznych uczelni, ale także pacjentów ‒ powiedział podczas konferencji prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. ‒ Zależy nam, żeby kształcić studentów w dobrych warunkach, z użyciem najnowocześniejszego sprzętu, tak aby nasi absolwenci, opuszczając mury GUMed, byli przygotowani do wykonywania najbardziej zaawansowanych procedur uczelni. Ale UCS to również miejsce, które służy pacjentom Pomorza, gdzie jest najwięcej świadczeń wykonywanych w ramach NFZ.

Ponad 50 000 pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego

Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne jest największym świadczeniodawcą usług stomatologicznych w całym województwie pomorskim. Oferuje pomoc w zakresie opieki ortodontycznej dla dzieci z wadami rozwojowymi twarzoczaszki, jest także jedynym ośrodkiem na Pomorzu, który udziela świadczeń pacjentom po nowotworach w obrębie twarzoczaszki.

‒ W ubiegłym roku przyjęliśmy 52 000 pacjentów i odbyły się 84 000 wizyt, z czego 20 000 dotyczyło dzieci, czyli pacjentów bardzo szczególnych, na których nam ogromnie zależy i którzy mają ogromne potrzeby ‒ mówiła dr Mirosława Pellowska-Piontek, prezes UCS GUMed. ‒ Prawie 30 000 wizyt dotyczyło seniorów powyżej 65. roku życia. Są to grupy społeczne, którym najtrudniej jest skorzystać z prywatnej stomatologii.

Nowe Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne. Co zaplanowano wewnątrz budynku?

‒ Z perspektywy pacjenta, na którym zależy Ministerstwu Zdrowia w ramach realizowanej strategii, ten nowy kompleks będzie konsolidował tak naprawdę 3 budynki, które obecnie są porozrzucane po mapie Gdańska ‒ stwierdził wiceminister zdrowia Marcin Martyniak. ‒ To będzie dawało perspektywę nie tylko projakościową, ale przede wszystkim synergiczną dla pacjenta, personelu, jakości świadczonych usług oraz dla kształcenia.

Planowana wartość inwestycji wynosi 90 210 777 zł, z czego 47 310 777 zł pochodzi z Ministerstwa Zdrowia, a 42 900 000 zł to środki własne uczelni. Wyposażenie jednostki w najwyższej klasy sprzęt medyczny i ćwiczeniowy, w tym unity fantomowe, wyniesie 11 000 000 zł.

 • W obiekcie zaplanowano, m.in., utworzenie sali zabiegowej o podwyższonym rygorze do przeprowadzania zabiegów w znieczuleniu ogólnym, wraz z salą wybudzeniową z trzema stanowiskami.
 • Obiekt zostanie też wyposażony w nowoczesny sprzęt IT oraz audio-video.
 • Zakłada się również utworzenie 80-osobowej sali wykładowej.


‒ To ważne, że Gdański Uniwersytet Medyczny realizuje marzenia i plany w takim tempie. W tamtym roku pediatria, w tym ‒ stomatologia ‒ podkreślał wojewoda pomorski Dariusz Drelich. – Mam nadzieję, że wkrótce, bo w latach 2025-2026, studenci będą mogli się kształcić w nowych warunkach.

W nowym obiekcie swoją siedzibę będzie miało sześć katedr i zakładów, funkcjonujących w ramach Wydziału Lekarskiego, oraz sześć poradni, prowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed:

 • Katedra i Zakład Ortodoncji,
 • Katedra i Zakład Protetyki Stomatologicznej,
 • Katedra i Zakład Przyzębia,
 • Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego,
 • Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej,
 • Zakład Chirurgii Stomatologicznej,
 • Poradnia Chirurgii Stomatologicznej,
 • Poradnia Ortodoncji,
 • Poradnia Protetyki i Implantologii Stomatologicznej,
 • Poradnia Przyzębia,
 • Poradnia Stomatologii Dziecięcej i Rodzinnej,
 • Poradnia Stomatologii Zachowawczej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka