Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Trwają zgłoszenia na Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza Stanisława Pasierba

XXVII Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza Stanisława Pasierba w Pelplinie coraz bliżej. Rywalizacja na słowa odbędzie się 1 i 2 czerwca. Organizatorzy tego wydarzenia na zgłoszenia czekają do 15 maja.
ks. Janusz Stanisław Pasierb

Autor: Archiwum Bogdana Wiśniewskiego

XXVII Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza Stanisława Pasierba już w czerwcu. Trwają zgłoszenia

W części konkursowej przewidziano cztery kategorie:

  • recytacje (w trzech grupach wiekowych: uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych, dorośli),
  • poezja śpiewana,
  • eseje,
  • juwenilia poetyckie (te trzy kategorie bez podziału na grupy wiekowe).

Organizatorami wydarzenia są: Liceum Ogólnokształcące im. ks. Janusza St. Pasierba w Zespole Szkół Ponadpodstawowych, Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie.

Tradycyjnie rywalizacji towarzyszyć będą, m.in.: spotkanie z poetą, zajęcia warsztatowe, pokazy filmowe.

Uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, uczniowie liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych, a także studenci szkół wyższych – z wyłączeniem studentów szkół aktorskich i muzycznych, muszą zostać zgłoszeni do konkursu przez swoje szkoły.

Uczestnicy pełnoletni mogą zgłosić się indywidualnie, przesyłając swoje zgłoszenie i prace drogą mailową na adres: [email protected].


Jak zapewnia Bogdan Wiśniewski, pomysłodawca i zarazem dobry duch tego przedsięwzięcia tegoroczne jury będzie obradowało w takim składzie, jak w poprzednich edycjach.

– Udział w obradach jury podczas XXVII edycji festiwalu potwierdzili już: Maria Wilczek, prezes Fundacji im. ks. Pasierba, dwoje aktorów: Elżbieta Goetel oraz Jerzy Kiszkis, ks. Franciszek Kamecki oraz najmłodszy stażem w tym w niezawisłym gremium ks. Mirosław Kreczmański, proboszcz parafii Na Tamce w Warszawie – mówi Bogdan Wiśniewski. – Część konkursowa odbywać się będzie drugiego dnia festiwalu. 1 czerwca natomiast planujemy spotkanie z poetą ks. Bartłomiejem Kuźnikiem. To pracownik Uniwersytetu Śląskiego, jeden z laureatów nagród poetyckich Fundacji ks. Pasierba.

Bogdan Wiśniewski, podsumowując ubiegłoroczną edycję konkursu, przyznał, że było mniej uczestników niż we wcześniejszych edycjach – łącznie ponad 70.

– To jednak pokłosie pandemii – mówi Bogdan Wiśniewski. – Daje się również zauważyć, że młodzież coraz rzadziej sięga do poezji. Wśród uczestników nie zabrakło młodych ludzi z Kociewia, Żuław i Powiśla. Były także dwie studentki z Kaszub. Jednak ta edycja miała swoje dwie perełki. Byli to: Miłosz Dwurznik z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim oraz Karol Świtała ze szkoły podstawowej w Rajkowach.


Kiedy w 1996 r. po raz pierwszy odbył się w pelplińskim Liceum Ogólnokształcącym Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy ks. Janusza St. Pasierba, organizatorzy nawet nie marzyli, że ta inicjatywa rozrośnie się w Pomorski Festiwal Poetycki i będzie trwała tak długo.

– W ciągu tych lat, oprócz części konkursowych, odbywały się: spotkania z poetami, koncerty muzyczne, wystawy, spektakle teatralne, projekcje filmów – dodaje Bogdan Wiśniewski.

Szczegółowy regulamin konkursu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHevelka festiwal alkoholi
Reklama