Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Karta Crohna. Chorzy muszą walczyć o prawo dostępu do toalety

W Polsce żyje prawie 100 tysięcy ludzi, chorujących na Nieswoiste Zapalenie Jelit, których objawem są długie i wyczerpujące biegunki. W Trójmieście narodził się pomysł, by pacjentom wydawać „Karty Crohna”, dające im dostęp do toalet w restauracjach. Poselską interpelację w tej sprawie wysłała do ministra zdrowia Henryka Krzywonos-Strycharska.
Karta Crohna. Chorzy muszą walczyć o prawo dostępu do toalety

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Chorują przeważnie ludzie młodzi, między 20. a 40. rokiem życia. Cierpią na chorobę Leśniowskiego-Crohna (ChLC) lub Wrzodziejące Zapalenie Jelita Grubego (WZJ) określane wspólnym mianem – Nieswoiste Zapalenie Jelit.

Głośno o tym schorzeniu zaczęto mówić dopiero od kilku lat, głównie dzięki znanej dziennikarce Agacie Młynarskiej borykającej się z chorobą Leśniowskiego-Crohna. - Kiedy przychodzi zaostrzenie choroby, jelita fundują działanie symultaniczne biegunki i wymiotów - mówiła przed pięcioma laty w wywiadzie dla termedia.pl Agata Młynarska, dodając, że ze względu na schorzenie musiała zrezygnować z wielu projektów.

Aplikacja w Kanadzie, grzywna w USA

- Przy tej chorobie poważnym problemem jest brak dostępu do toalet publicznych, bezpłatnych toalet w przestrzeni miejskiej – podkreśla gdańszczanin Piotr Deruś, borykający się z ChLC. I to przykre doświadczenia, związane z atakiem choroby podczas pobytu w Krakowie stały się impulsem do stworzenia projektu „Karty Crohna”.

- Urodziłem się i wiele lat mieszkałem w Kanadzie - mówi Deruś. - Tamtejszy rząd uczestniczy w programie GoHere, inicjatywie stowarzyszenia „Crohn's and Colitis Canada”, której celem jest poprawa publicznego dostępu do toalet. Władze zarejestrowały niektóre ze swoich nieruchomości w aplikacji mobilnej „GoHere Washroom Locator”. Aplikacja ta pomaga ludziom zlokalizować najbliższą publicznie dostępną toaletę w dowolnym miejscu w Kanadzie. Ponadto rząd zbada możliwości rozszerzenia swojego udziału w GoHere poprzez zarejestrowanie dodatkowych odpowiednich lokalizacji w całym kraju, a także rozważy rozwiązania legislacyjne oraz współpracę z obecnymi i przyszłymi właścicielami nieruchomości w celu wsparcia większego dostępu do toalet.

Przy tej chorobie poważnym problemem jest brak dostępu do toalet publicznych, bezpłatnych toalet w przestrzeni miejskiej

Piotr Deruś / chorujący na ChLC

Piotr Deruś dodaje, że także w Stanach Zjednoczonych powstał odpowiedni projekt ustawy, który nosi nazwę „Ally's Law” (Prawo Ally'ego). Ustawa wymaga od placówek handlowych, aby umożliwić w razie pilnej potrzeby osobom z pewnymi schorzeniami, takimi jak NZJ, dostęp do toalety pracowniczej, jeśli nie są dostępne obiekty publiczne. – Różne stany maja swoją wersję tej ustawy – mówi gdańszczanin. - Jeśli firma odmawia osobie z ważną dokumentacją dostępu do toalety, może ponieść grzywnę lub inną karę. Kary różnią się w zależności od stanu.

Co może dać karta?

- Inicjatywa polega na wydaniu imiennej karty osobom chorym, które złożą wniosek na stronie internetowej kartacrohna.pl. Okazanie karty (w lokalu biorącym udział w programie) umożliwia darmowe korzystanie z toalety oraz pierwszeństwo przed innymi oczekującymi. Program uzyskał dofinansowanie ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego, i jest całkowicie darmowy zarówno dla osób chorych, jak i dla partnerów. Współpracę z projektem może podjąć każdy lokal, które dysponuje toaletą - informują pomysłodawcy projektu.

Jest jeszcze kwestia drugiej strony, czyli namówienie właścicieli lokali, ewentualnie także firm, by zgodzili się respektować „Kartę Crohna”.

- Mam już deklarację, że projekt zostanie wsparty przez władze Gdyni - mówi Piotr Deruś. - Będę także prosić o pomoc władze Gdańska.

Inicjatywa polega na wydaniu imiennej karty osobom chorym, które złożą wniosek na stronie internetowej kartacrohna.pl. Okazanie karty (w lokalu biorącym udział w programie) umożliwia darmowe korzystanie z toalety oraz pierwszeństwo przed innymi oczekującymi.

Pytanie do ministra zdrowia

Problemami osób z Nieswoistym Zapaleniem Jelit zainteresowała się posłanka PO, Henryka Krzywonos-Strycharska. W piątek skierowana została do ministra zdrowia interpelacja poselska, w której czytamy: „Osoby chorujące na Nieswoiste Zapalenie Jelit (grupa chorób składająca się z choroby Leśniowskiego-Crohna (ChLC) i Wrzodziejące Zapalenie Jelita Grubego (WZJ), mają dolegliwości, które powodują między innymi nagłą potrzebę skorzystania z toalety. W USA zaprojektowano ustawę, która wymaga od placówek handlowych, aby obowiązkowo (pod groźbą grzywny), gdy nie ma chory dostępu do publicznej toalety, umożliwiły mu z jej skorzystania. W Kanadzie natomiast rząd uczestniczy w programie GoHere, której celem jest poprawa publicznego dostępu do toalet. W Polsce na chwilę obecną nie ma żadnych rozwiązań, które pomogłyby osobom chorującym, a dostęp do toalety publicznej jest w wielu przypadkach bardzo utrudniony”.

Na końcu Henryka Krzywonos-Strycharska pyta, czy ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami, które poprawiłyby sytuację osób chorujących na Nieswoiste Zapalenie Jelit?

Według Piotra Derusia pacjentom z NZJ chcą także pomóc przedstawiciele stowarzyszenia Polska 2050, którzy mieli zacząć pracę nad projektem ustawy, regulującej dostęp do toalet osób ze schorzeniami jelit.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama