Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Politechnika Gdańska buduje Centrum Ekoinnowacji. Ma być jedyne takie w Polsce!

Ma być najnowocześniejszym uczelnianym ośrodkiem badawczo-rozwojowym – budowa Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej jest już w połowie zaawansowana. Ośrodek naukowy ma powstać do końca tego roku.
Politechnika Gdańska buduje Centrum Ekoinnowacji. Ma być jedyne takie w Polsce!

Autor: Politechnika Gdańska

W Centrum Ekoinnowacji (CEI) w przyszłości będą prowadzone m.in. badania w zakresie istotnych specjalizacji Pomorza - energooszczędnego budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska Nowy obiekt będzie również jedną z najważniejszych jednostek zajmujących się rozwojem proekologicznych rozwiązań i technologii środowiskowych, wychodząc tym samym naprzeciw najważniejszym wyzwaniom cywilizacyjnym dzisiejszego świata. Koszt jego budowy i wyposażenie wyniesie ok. 200 mln zł.CEI umożliwi m.in. wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wpisujących się w ideę budowy ekomiast i przestrzeni ekologicznych. Będą one opracowywane przez naukowców PG, prowadzących projekty badawcze na potrzeby ekologicznego rozwoju infrastruktury budowlanej, przemysłowej i transportowej. Centrum będzie hubem łączącym świat biznesu i przedsiębiorców z nauką - w 30 proc. CEI ma służyć dydaktyce, a w 70 proc. komercjalizacji badań.


Wiążemy z tą inwestycją duże nadzieje i liczymy, że będzie to jeden z czołowych ośrodków naukowych tego typu, nie tylko w Polsce, ale też w Europie - podkreśla prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Czterokondygnacyjny budynek CEI powstaje na terenie kampusu PG. Będzie nowym budynkiem Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Wojewoda pomorski dariusz Drelich Dariusz Drelich podczas prezentacji przebiegu prac nad CEI podkreślał, że praca naukowców będzie wykorzystywana m.in. w najważniejszych inwestycjach, realizowanych na Pomorzu.

- To oczywiście budowa pierwszej elektrowni jądrowej oraz cały przemysł off shore związany z energetyką wiatrową na Bałtyku - mówił Drelich.

W nowym budynku powstanie laboratorium hydrauliki ciężkiej i będzie to pierwsza taka infrastruktura w północnej Polsce.

- Będą tam trzy kanały wypełnione wodą, które będą służyły do badań parametrów przepływów, które są niezwykle ważne w aspekcie hydrotechniki, a tych budowli hydrotechnicznych na naszym obszarze będzie coraz więcej. Planów mamy dużo i czekamy na uruchomienie budynku - mówiła dr hab. inż. Joanna Żukowska, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Koniec prac przy budowie i wyposażeniu CEI planowany jest na 31 grudnia 2023 r. Od początku nowego roku budynek będzie wyposażany w sprzęt i infrastrukturę naukowo-badawczą, stąd studenci i naukowcy PG zaczną w pełni korzystać z kompleksu prawdopodobnie od jesieni 2024 r., czyli od następnego roku akademickiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama