Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorski Spacerownik Artystyczny

Nareszcie nadeszła. Każdego roku nadejście wiosny jest ogromnym zastrzykiem energii. Wraz z pierwszymi ciepłymi promykami słońca i rozwijającą się za oknem zielenią roślinności odkrywamy w samych sobie zupełnie nową przestrzeń do obserwowania sztuki. Warto ją wykorzystać i przekuć na nowe inspiracje. Serdecznie zapraszamy na zestawienie wydarzeń artystycznych na terenie Pomorza, na które warto zwrócić uwagę w najbliższych tygodniach.
Pomorski Spacerownik Artystyczny
Konkurs Baltic Horizons przyciąga do Sopotu rzeźbiarzy z różnych krajów

Autor: materiał prasowy

Wystawa podsumowująca 1. edycję konkursu Baltic Horizons, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 29.04.2023 - 18.06.2023 r.

Konkurs Baltic Horizons powstał z głębokiego przekonania jego organizatorów, że rolą sztuki jest nie tylko cieszyć oko, ale też zwracać uwagę widzów na kwestie istotne z punktu widzenia całego społeczeństwa. Z punktu widzenia formalnego Baltic Horizons jest międzynarodowym konkursem rzeźbiarskim, który łączy artystów i społeczności basenu Morza Bałtyckiego. Twórcy inicjatywy zaprosili do współpracy najważniejsze instytucje artystyczne z regionu takie jak: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Espoo w Finlandii, Łotewskie Centrum Sztuki Nowoczesnej w Rydze, Centrum Sztuki Współczesnej w litewskim Wilnie oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku. Każda z tych instytucji nominowała do konkursu najbardziej uznanych i wyróżniających się twórców i twórczynie, których zadaniem było przygotowanie propozycji obiektu lub instalacji, które miały odnosić się do sytuacji Morza Bałtyckiego oraz zmian klimatycznych. Teraz nadszedł czas wyborów i już 28 kwietnia, w trakcie wernisażu wystawy, poznamy laureata lub laureatkę pierwszej edycji. Wyłoniony w finale konkursu projekt rzeźby, zrealizowany zostanie w tkance miejskiej Sopotu i stanie w Parku Północnym.

Baltic Horizons


Katarzyna Serkowska – Akwa Afekty – Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, 28.04.2023 - 21.05.2023 r.  

Współcześnie człowiek dąży do odłączenia się od wszystkiego, co związane z bólem/trudnościami. Doskonałym potwierdzeniem tego zjawiska jest ewoluujące postrzeganie ludzkiego płaczu. Najczęściej kojarzy nam się on ze słabością, niemożnością powstrzymania emocji. Łzy przypisane są raczej do sfery prywatnej, kobiecej, a nie publicznej męskiej. Płaczemy w samotności. Jednak z biologicznego punktu widzenia płacz to jedna z podstawowych funkcji organizmu, pozwalająca na rozładowanie napięcia. Jeśli spojrzymy na niego od strony chemicznej, łzy to w zasadzie prawie całkowicie woda z niewielkimi dodatkami. To połączenie pomiędzy wodą a emocjami odkryła Katarzyna Serkowska i oparła na nim swoją pracę artystyczną. Akwa Afekty to z jednej strony opowieść o poszukiwaniu ekspresji dla emocji – uwięzionych w wodzie: łzy, które są wyrazem straty, włączone zostają w obieg natury i otwierają nowy cykl. Jest to też opowieść o naszej więzi z naturą, odwieczną cyrkulacją w niej zachodzącą, będącą źróem siły, odnowy i wewnętrznego wzrostu. W prezentowanych instalacjach artystka wykorzystała biologiczne medium, jakim jest woda oraz woda z jej ciała (łzy) i żywe organizmy rośliny. Artystka połączyła naukę z mitologią, bio-art z symboliką. W swoich pracach poszukuje ona powiązań człowieka z naturą, dających poczucie sensu i definiujących ludzką egzystencję.

Dokładnie! Madonna pod jodłami, Muzeum Narodowe w Gdańsku - 29.04.2023 - 25.06.2023 r.

Każdy obraz, który oglądamy w muzeum, każda rzeźba czy miedzioryt, srebrny puchar, fotografia czy porcelanowa czarka są wynikiem wielu dni, tygodni, niekiedy nawet lat żmudnej pracy. By mogły powstać, ich twórcy musieli się kształcić i rozwijać przez całe życie. Właśnie dlatego, czasami warto wybrać jeden eksponat z odwiedzanej wystawy i skupić na nim całą swoją uwagę, tak by w pełni dostrzec kunszt artysty. Muzeum Narodowe w Gdańsku postanowiło ułatwić swoim widzom taki eksperyment i czasowo przygotowuje odrębne wystawy poświęcone najważniejszym dziełom w swojej kolekcji. „Bohaterem” kolejnej takiej ekspozycji będzie obraz Madonna pod jodłami namalowany przez Łukasza Cranacha Starszego, wybitnego wittenberskiego malarza w 1510 roku. Obraz powstał w pracowni realizującej zamówienia wielu wybitnych postaci epoki. Przedstawia Matkę Boską trzymającą na rękach spoczywające na poduszce dzieciątko Jezus. W tle postaci ukazano górski pejzaż z brzozą i jodłami, które nadały tytuł dziełu. Przed wizytą w muzeum warto odwiedzić jego stronę internetową i sprawdzić bogaty kalendarz wydarzeń towarzyszących tej niezwykłej wystawie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama