Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

Wielcy artyści i najciekawsze filmy w Gdyni

Nie bądźmy obojętni - to hasło tegorocznego festiwalu Millenium Docs Against Gravity, czyli najbardziej fascynującej, filmowej podróży dookoła świata. Do Gdyni przyjadą wspaniali twórcy.
Wielcy artyści i najciekawsze filmy w Gdyni
„Vika!” w reż. Agnieszki Zwiefki o najstarszej didżejce w Polsce będzie filmem otwarcia tegorocznego festiwalu Millenium Docs Against Gravity

Autor: mat. prasowe

Na ten festiwal wielu fanów zawsze czeka z wielką niecierpliwością. Nic dziwnego, Millennium Docs Against Gravity to fascynująca podróż nie tylko przez świat, ale także przez wiele ważnych tematów, które nas nurtują i wobec których nie chcemy być obojętni - od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę, popkulturę po relacje rodzinne. To doskonała okazja, żeby premierowo obejrzeć najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata.

Festiwal odbywa się w kilku miastach Polski, w tym także w Gdyni.

Już po raz ósmy w Gdyńskim Centrum Filmowym w  dniach 12-21 maja odbędzie się trójmiejska edycja tego festiwalu. W programie, można śmiało powiedzieć - filmowy zawrót głowy, czyli polskie premiery ponad 80 filmów dokumentalnych z całego świata. Niezapomnianym filmowym podróżom będą towarzyszyły spotkania z twórcami i twórczyniami, z bohaterami i bohaterkami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie.

Hasło tegorocznej edycji MDAG to: „Nie bądź obojętny/a” i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Nowe sekcje w programie festiwalu

  • Siła siostrzeństwa to opowieści o solidarności, tworzeniu bezpiecznych przestrzeni, szukaniu swojej drogi oraz wspólnym działaniu wobec przemocy i nierówności, które podejmują kobiety na całym świecie.
  • Sex Work to sekcja poświęcona pornografii i pracy seksualnej
  • We're Here, We're Queer odpowiada na pytanie, jak żyje się osobom LGBTQ+ w różnych stronach świata
  • Siła słowa to spojrzenie na twórczość największych postaci świata literatury, takich jak Annie Ernaux czy Stanisław Lem.
  • W sekcji What the Doc?! zaprezentowane zostaną niecodzienne historie, które potrafią wprawić w zdumienie, rozbawić, ale też przerazić.
  • Powraca sekcja Cinéma, Mon Amour opowiadająca o najważniejszych reżyserach i reżyserkach współczesnego kina oraz odpowiedzialności dokumentalistów za bohaterów.

Jak zawsze spore emocje wzbudza Konkurs o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni. Tę nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym przyznają gdyńscy jurorzy: rysowniczka i ilustratorka Magda Danaj, reżyser filmowy Karol Starnawski oraz Stefan Wesołowski, kompozytor i skrzypek.

Pokazy, goście, spotkania i debaty

Po filmie otwarcia gdyńskiej edycji, którym jest Vika!, z publicznością spotka się nie tylko reżyserka filmu Agnieszka Zwiefka, ale również sama bohaterka, najstarsza didżejka w Polsce. W kolejnych dniach GCF odwiedzą polscy twórcy i twórczynie oraz bohaterowie i bohaterki filmów: Jakub Piątek, reżyser już uznanego w świecie Pianoforte, Piotr Pawlus i Tomasz Wolski, reżyserzy filmu „W Ukrainie”, Marcin Sierakowski, operator kolejnego filmu poświęconego Ukrainie: „Skąd dokąd” czy Aga Borzym, reżyserka „Dziewczyńskich historii”.

 „Leon” w reż. Wojciecha Gostomczyka i Marcina Sautera o performerze i choreografie Leonie Dziemaszkiewiczu 

Szczególnie, bo trójmiejsko, ważny będzie dla nas wieczór premiery filmu „Leon” i spotkanie z bohaterem Leonem Dziemaszkiewiczem oraz twórcami: Wojciechem Gostomczykiem i Marcinem Sauterem, a także spotkanie z Bartoszem Paduchem, reżyserem filmu „Fantastyczny Matt Parey”, opowiadającego fenomen Macieja Parowskiego.

Przed nami także wizyty gości zagranicznych i twórców/ twórczyń filmów z konkursu głównego:

  • „Pod niebem Damaszku” spotkanie z reżyserką Hebą Khaled i reżyserem Talalem Derki
  • Świat po pracy” – Gdynię odwiedzi jeden z obecnie najbardziej uznanych twórców kina dokumentalnego na świecie, autor między innymi „Szwedzkiej teorii miłości”, Erik Gandini.

Na festiwalu nie zabraknie filmów wybitnych twórców oraz hitów największych światowych festiwali. Legendarny Werner Herzog powraca z filmem „Scena myśli” („Theatre of Thought”), w którym bada jedyne miejsce na Ziemi, do którego jeszcze nie dotarł – ludzki mózg, stawiając równocześnie pytanie o rolę neurobiologii we współczesnym świecie. Z kolei Laura Poitras („Citizenfour”), na festiwalu po raz pierwszy zaprezentuje polskiej publiczności film „Całe to piękno i krew” („All the Beauty and the Bloodshed”), który zdobył główną nagrodę na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara. To opowieść o Nan Goldin – fotografce, które zyskała sławę, dokumentując życie osób LGBT+ w Stanach Zjednoczonych i epidemię AIDS w latach 80. i 90., a obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym odpowiedzialnym za kryzys opioidowy. Anna Hints, uhonorowana nagrodą reżyserską w Sundance, zabierze z kolei publiczność do estońskiej sauny w filmie „Siostrzeństwo świętej sauny” („Smoke Sauna Sisterhood”). To miejsce, gdzie kobiety mogą podzielić się swoimi najbardziej intymnymi historiami oraz przeżyciami. W programie znalazł się także wielki zwycięzca festiwalu IDFA, film Apolonia, ApoloniaLei Glob, będący intymnym portretem malarki Apolonii Sokol, walczącej o zaistnienie w świecie sztuki. Mistrz kina dokumentalnego Nikolaus Geyrhalter w „Nie na miejscu” („Matter Out of Place”) opowiada z kolei, jak radzimy sobie z nadprodukcją śmieci, w sugestywnych obrazach pokazując globalną skalę problemu.

Zapowiada się więc prawdziwa uczta filmowa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa