Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

Rozporządzenie ministra zdrowia z wtorku, 2 maja kończy symbolicznie czas epidemii. Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zostanie odwołany 1 lipca 2023 roku.
ludzie w maseczkach, Sopot

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Koniec epidemii. Jest rozporządzenie ministra zdrowia

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

– Podjęcie decyzji o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnia wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego złożony do Ministra Zdrowia w dniu 20 kwietnia 2023 r., w którym Głównym Inspektor Sanitarny wnioskuje o odwołanie tego stanu, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji obserwowany w ostatnim czasie – czytamy w rozporządzeniu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Żegnajcie maseczki? Najpierw przestaniemy zasłaniać usta i nos w aptekach

GIS tak argumentował wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofa Saczka:

– W roku 2023 nie obserwuje się już tak znacznego, jak w początkowym okresie epidemii, obciążenia systemu opieki zdrowotnej, z powodu masowych hospitalizacji pacjentów, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że znaczna część populacji nabyła już odporność, w związku z wcześniejszymi zachorowaniami lub na skutek szczepień ochronnych – u tych osób przebieg choroby może być łagodniejszy.

Tym samym, przestanie już za niepełna dwa miesiące zobowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 12 maja 2022 roku, nakazujące, m.in., obowiązek szczepień przeciw COVID-19 lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom oraz studentom szkół medycznych.

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw.

Ministerstwo Zdrowia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama