Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Termin ferii na razie bez zmian. Wiadomo też, jak je organizować

Uczestnicy wyjazdu z potwierdzonym stanem zdrowia, a wypoczynek organizowany w miejscu, gdzie można wyodrębnić osobne pokoje dla dzieci z tych samych grup oraz – na wszelki wypadek – izolatorium. To tylko kilka z zasad, jakie muszą spełnić organizatorzy zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. – Nie planujemy zmiany terminu ferii zimowych – zapewnia Ministerstwo Edukacji i Nauki, a Główny Inspektor Sanitarny publikuje wytyczne sanitarne dla organizatorów wypoczynku.
(fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

Dwutygodniowe ferie zimowe – zgodnie z planem na wtorek, 28 grudnia – odbyć się mają w czterech terminach w styczniu i w lutym, w zależności od województwa.

– Nie planujemy zmiany terminu ferii zimowych – przekazało MEiN.

Ministerstwo nie zamierza więc powtarzać sytuacji z ubiegłego roku szkolnego, gdy zimowe ferie dla uczniów z całego kraju, z powodu fali pandemii, odbyły się w jednym terminie. Na razie i tak obowiązuje zarządzenie ministra edukacji o zdalnej nauce do 9 stycznia 2022 r.

Ferie zimowe 2022. Kiedy przypadają? 

Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach:

  • od 15 do 30 stycznia odpoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego,
  • od 22 stycznia do 6 lutego odpoczywać będą uczniowie z województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego,
  • od 29 stycznia do 13 lutego odpoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego,
  • od 12 do 27 lutego odpoczywać będą uczniowie w z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.

Ferie zimowe 2022. Wytyczne MEiN i GIS

Ogłoszone przez MEiN i GIS wytyczne dotyczące organizacji tegorocznego zimowego wypoczynku skierowane są nie tylko do organizatorów, ale także do rodziców i samych uczestników.

  • Muszą być zdrowi w dniu wyjazdu – rodzice/opiekunowie poświadczyć mają pisemnie brak objawów sugerujących chorobę zakaźną.
  • Z kolei rodzice muszą zobowiązać się do niezwłocznego (w ciągu 12 godzin) odebrania dziecka, gdy wystąpią u niego niepokojące objawy (podwyższona temperatura, kaszel, duszności itp.).
  • Każdy uczestnik bez poświadczonego szczepienia będzie traktowany jako niezaszczepiony.
  • Z kolei organizatorzy muszą zapewnić taki obiekt, który będzie przeznaczony wyłącznie dla dzieci i młodzieży, albo przynajmniej będzie miał wyodrębnioną strefę wyłącznie dla nich.
  • W jednym pokoju mogą spać tylko dzieci z tej samej grupy, a na każde z nich musi przypadać co najmniej 3,5 metra kw. powierzchni.
  • Do tego w obiekcie musi być pomieszczenie przeznaczone na izolatorium.
  • W samym budynku uczestnicy muszą mieć zapewnione zachowanie dystansu – minimum 1,5 metra, także między stolikami podczas prowadzenia zajęć oraz podczas posiłków.
  • Pomiędzy turnusami organizator bezwzględnie musi zdezynfekować tzw. powierzchnie dotykowe (poręcze, klamki, blaty, włączniki itp.).

Ferie zimowe 2022. Można wykorzystać bon turystyczny

Warto pamiętać, że w czasie ferii zimowych 2021/2022 można jeszcze wykorzystać bon turystyczny, co może znacznie obniżyć koszt zimowego wyjazdu. To istotna informacja dla rodziców, którzy nie wykorzystali jeszcze tej formy rządowego wsparcia. 

ZUS podał przed świętami Bożego Narodzenia, że pomorscy przedsiębiorcy z sektora turystycznego do tej pory otrzymali w ramach bonu turystycznego ponad 373 mln zł. W skali całego kraju ta kwota wynosi ponad 1,9 mld zł.

Czas na wykorzystanie bonu przedłużono do końca września 2022 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama