Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Sejmik zdecydował [nl] o przyznaniu wotum zaufania Zarządowi Województwa Pomorskiego

Sesja absolutoryjna w urzędzie marszałkowskim bez niespodzianki. Zarząd Województwa Pomorskiego uzyskał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2022 r. Marszałek Mieczysław Struk podkreślał wysokie pozycje regionu, pod względem wskaźników gospodarczych, na tle innych województw. Przewodniczący klubu PiS Jerzy Barzowski starał się przekonać, że województwo rozwija się głównie dzięki „odpowiedzialnej polityce rządu”.
Mieczysław Struk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Jaki był 2022 r. na Pomorzu?

2022 r. był dla województwa pomorskiego jednym z trudniejszych w jego historii. W ciągu minionych 12 miesięcy całe województwo starało się wrócić do wskaźników notowanych przed pandemią, z drugiej strony, musiało dostosować się do trudnej sytuacji po wybuchu wojny w Ukrainie: wzrostu inflacji, przyjęcia uchodźców, spadku wartości złotego czy przerwania łańcuchów dostaw.

W tym samym czasie doprowadzono do podziału i wyprzedaży części majątku Grupy Lotos oraz ograniczano samorządom wpływy do budżetów. Jednocześnie lokalne władze bezskutecznie apelowały o odblokowanie środków z KPO.

Otwarto też kanał przez Mierzeję Wiślaną oraz kolejną część Trasy Kaszubskiej, a także kontynuowano prace przy przygotowaniu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Wotum zaufania dla Zarządu Województwa Pomorskiego

Sesji absolutoryjnej towarzyszyło przedstawienie raportu o stanie województwa pomorskiego. Opracowanie przygotowano jednak w oparciu o pełne dane za rok 2021. Według dokumentu, pomorska gospodarka była wówczas krajowym liderem pod względem wzrostu PKB. Region uplasował się na 7. miejscu w Polsce pod względem wartości PKB oraz 6., biorąc pod uwagę zainwestowany kapitał zagraniczny. Odnotowano spadek stopy bezrobocia (do 4,6 proc.), a także znaczący wzrost ruchu turystycznego.

W trakcie debaty przed głosowaniem wotum zaufania dla zarządu województwa, radni PiS próbowali przekonywać, że dobre wskaźniki regionu to w głównej mierze zasługa polityki rządu.

Województwo pomorskie ma się dobrze. Ale w żadnym miejscu marszałek nie uznał, że jest to w dużej mierze efekt polityki państwa. Rząd dobrze rządzi. Trudności i obawy są na bieżąco rozwiązywane. Inflacja, oczywiście, jest, ale będzie zdecydowanie niższa na koniec tego roku. Wiem, że chcielibyście, żeby te dane były jak najgorsze, ale tak nie jest. Polska dobrze się rozwija. Chciałbym, żeby współpraca rządu z samorządem rozwijała się lepiej niż dotychczas.

Jerzy Barzowski / przewodniczący klubu PiS

Wystąpienie spotkało się z reakcją radnych Koalicji Obywatelskiej. Przewodniczącemu klubu PiS zarzucono demagogię oraz populizm.

Mówimy tu o kondycji naszego województwa. Kto miał na nią wpływ? Przede wszystkim mieszkańcy: ich pracowitość oraz gospodarność. Samorządy czy rząd mogły co najwyżej wspomagać, a nie przeszkadzać. Jeżeli myślimy o kondycji województwa, pytanie jest zasadnicze: jakie utraciliśmy wpływy z podatku z tytułu ukarania województwa, bo inaczej nie da się tego nazwać, pod postacią rozparcelowania Grupy Lotos.

Jerzy Kozdroń / przewodniczący klubu KO

Obok inflacji, marszałek województwa wymienił sprzedaż Lotosu jako jeden z tych czynników, który będzie mieć szczególnie negatywny wpływ na stan gospodarki regionu, ale również na finansową stabilność samorządu.

– Lotos był jednym z większych płatników podatku CIT, a więc mocno zasilał budżet województwa. Mamy obawy co do podobnego zasilania w kolejnych latach – mówił Mieczysław Struk. – Rozparcelowanie Grupy Lotos niesie określone konsekwencje finansowe. W 2021 r. podatek CIT wyniósł 41 mln zł. Można byłoby za to zmodernizować, np., ok. 40 km dróg wojewódzkich czy dokonać głębokiej modernizacji energetycznej wielu budynków należących do szpitali. Czy Orlen będzie zainteresowany lokalnym mecenatem kultury i sportu, tak jak to było, gdy istniał Lotos – pytał marszałek Struk.

 – Rząd zaczął bawić się w św. Mikołaja – dodawał wiceprzewodniczący Sejmiku Grzegorz Grzelak z KO. – Z jednej strony, zaczął ograniczać dochody własne samorządów, co powoduje, że gminy stają się bezradne wobec zadań o charakterze ściśle lokalnym. Z drugiej, zaczął rozdawać pieniądze na zadania przypisane właśnie samorządom. Ostatnio dofinansowywał nawet koła gospodyń wiejskich. Za tym może stać inna koncepcja samorządu terytorialnego. Samorządu zwasalizowanego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sejmik przegłosował budżet województwa na 2023 rok

Oprócz Koalicji Obywatelskiej, za wotum zaufania dla zarządu opowiedział się 3-osobowy klub radnych Dla Pomorza.

– Z satysfakcją obieramy ten raport – mówił jego przewodniczący Piotr Zwara. – Porównując województwo do innych regionów, można powiedzieć, że jesteśmy liderem całego obszaru południowego Bałtyku. Trzeba również zauważyć, że istnieje szereg czynników, które każą wyrazić pewne obawy o przyszłość. Chodzi o przejęcie Energii oraz Lotosu, ale także fiasko planów odbudowy przemysłu stoczniowego.

Wotum zaufania przyznano przy 21 głosach „za” oraz 7 „przeciw”. Absolutorium z wykonania budżetu przyjęto przy 4 głosach „przeciw”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama