Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Chłopi” liczą na sukces. Adaptacja powieści Reymonta w wersji animacji malarskiej może zachwycić

W „Chłopach" bierze udział plejada polskich gwiazd m.in: Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Robert Gulaczyk, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa i Kamila Urzędowska.
„Chłopi”
„Chłopi”

Autor: Next Film | Materiały prasowe

Jest już oficjalny teaser filmu Chłopi", produkcji BreakThru Films. To adaptacja słynnej powieści Reymonta o tym samym tytule, w reżyserii DK Welchman (znanej wcześniej jako Dorota Kobiela) i Hugh Welchmana. Zespół zasłynął produkcją „Twój Vincent", pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską, którą obejrzało w kinach 6 mln widzów.  

Czy „Chłopi” powtórzą ten sukces? Ten film, podobnie jak „Twój Vincent", produkowany jest w technice animacji malarskiej. Jednak oba filmy znacznie się od siebie różnią, jak tłumaczy DK Welchman:  Skala dwóch filmów jest nie do porównania. „Twój Vincent" to kameralny film, gdzie jest dużo statycznych ujęć, dialogów. „Chłopi" to prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze. Praca nad dwoma filmami oczywiście przynosiła wyzwania, przy „Twoim Vincencie" tworzyliśmy wiele autorskich rozwiązań, „Chłopi" stawiają jednak poprzeczkę znacznie wyżej. 

Początkowo studio BreakThru Films nakręciło film z aktorami. W „Chłopach" bierze udział plejada polskich gwiazd, m.in: Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Robert Gulaczyk, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa. W rolę Jagny wcieliła się Kamila Urzędowska.  

 – Ważne dla nas było, żeby w rolę Jagny wcieliła się nie tylko najpiękniejsza dziewczyna w całych Lipcach", ale żeby miała jeszcze mieszankę dziewczęcej beztroski, seksapilu i zadziorności. I to jest to, co zobaczyliśmy w Kamili Urzędowskiej – wyjaśnia wybór aktorki Sean Bobbitt, producent filmu.  

Następnie ponad 100 malarzy, w czterech studiach w Polsce: na Litwie, w Ukrainie i Serbii malowało olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie.  Artyści do tej pory poświęcili ponad 200 000 godzin pracy. Do malowania wykorzystano farby marki Cobra firmy Royal Talens. Farby te są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu są znacznie bardziej ekologiczne i  zdrowsze dla malarzy. Animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka. 

Przypomnijmy, Reymont dostał za „Chłopów” Nagrodę Nobla, pokonując Thomasa Manna, Thomasa Hardy'ego i Maksyma Gorkiego. Jego powieść uważana jest za najbardziej wiarygodną kronikę społeczeństwa chłopskiego, jaka kiedykolwiek powstała.

 Reymont swój opis świata malował słowami, podczas gdy my malujemy film dosłownie w stylu jemu współczesnych z ruchu Młodej Polski, do którego Reymont też należał. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Julian Fałat – dodaje DK Welchman.  

Powieść i malarstwo wzbogaca porywająca muzyka korzeni, zinterpretowana przez Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego. Kompozytor wraz ze słowiańskim kolektywem światowej klasy muzyków stworzył magiczny pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów. W projekcie biorą udział m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno czy Maria Pomianowska.  Autorami zdjęć do „Chłopów" są Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata, kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska, a scenografię Elwira Pluta. Szefem animacji malarskiej jest Piotr Dominiak, za postprodukcję odpowiadają Łukasz Mackiewicz i Michał Janicki. Dystrybutorem filmu w Polsce jest NEXT FILM.  

Premiera filmu 13 października.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama