Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gdynia oddaje hołd Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu [nl] w rocznicę jego urodzin

Eugeniusz Kwiatkowski był niezwykle ważną postacią w historii Gdyni, to z jego inicjatywy powstał nowoczesny port, dla międzywojennej Polski prawdziwe okno na świat. Miał ogromne zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu, po II wojnie światowej współpracował przy jego odbudowie. W rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego mieszkańcy Gdyni uczcili jego pamięć, spotykając się pod pomnikiem przy ul. 10 Lutego.
(Fot. Paweł Kukla/gdynia.pl)

Eugeniusz Kwiatkowski urodził się 30 grudnia 1888 roku w Krakowie. W czwartek, 30 grudnia w samo południe przed jego pomnikiem przy ul. 10 Lutego spotkali się mieszkańcy Gdyni, doskonale pamiętający o zasługach dla ich miasta byłego wicepremiera rządu Rzeczypospolitej. Przed pomnikiem honorową wartę zaciągnęli marynarze. Wiązanki kwiatów w imieniu społeczeństwa Gdyni złożyli: wiceprzewodniczący Rady Miasta Jakub Ubych, prezes Towarzystwa Miłośników Gdyni Wojciech Kodłubański, parlamentarzyści, przedstawiciele licznych instytucji, organizacji społecznych i samorządowych. Przybyła delegacja Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu, noszącej imię Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Jakub Ubych zwrócił uwagę na wyjątkową rolę Eugeniusza Kwiatkowskiego nie tylko dla samej Gdyni, lecz dla całej polskiej gospodarki. Dzięki jego wizji gdynianie mieszkają w wyjątkowym mieście, które w krótkim czasie zbudowano w miejscu małej rybackiej wioski. W kraju powstało zaś wiele nowoczesnych zakładów przemysłowych istniejących do dziś.

Sekretna Gdynia Kwiatkowskiego. Gra miejska

W ramach obchodów rocznicy urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, rokrocznie organizowana jest gra miejska pt. Sekretna Gdynia Kwiatkowskiego, rozgrywająca się staraniem Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu. Tegoroczna edycja odbyła się w przeddzień urodzin wicepremiera, grze patronowali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska. Na szlaku gry trzeba było odszukać i rozwiązać zagadki przygotowane przez Michała Miegonia z Muzeum Miasta Gdyni. Choć aura nie sprzyjała podążaniu szlakiem gry, chętnych do udziału nie brakowało, wśród nich pojawili się przyjezdni z innych miast, m.in. z Warszawy.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama