Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Co z uchwałą krajobrazową w Gdyni? Radni PiS apelują do władz miasta

Marcin Bełbot i Marek Dudziński - radni PiS z Gdyni, zwołali konferencję prasową w sprawie przedłużających się w ich opinii prac nad przyjęciem uchwały krajobrazowej dla Gdyni. Zaapelowali o procedowanie projektu tej uchwały podczas najbliższej sesji gdyńskiej rady, także o wyciągnięcie personalnych konsekwencji wobec osób winnych przeciągania sprawy.
Co z uchwałą krajobrazową w Gdyni? Radni PiS apelują do władz miasta

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Już w 2015 roku rozpoczęto prace nad uchwałą krajobrazową, niestety wciąż władze Gdyni nie potrafią doprowadzić do uporządkowania miejskiej przestrzeni z reklamowego nieładu - argumentują radni. Przypomnijmy, że tzw. uchwała krajobrazowa służy ustaleniu zasad umieszczania na terenach samorządów billboardów, afiszy, wszelkich materiałów reklamowych. 

- W 2021 roku miasto przyjęło uchwałę, która została zakwestionowana przez wojewodę Dariusza Drelicha, następnie wiceprezydent Marek Łucyk zapowiadał, iż poprawiony dokument zostanie ponownie wyłożony w styczniu 2022 roku. Tak się jednak nie stało do dnia dzisiejszego, natomiast pojawiły się kolejne zapowiedzi jakoby ponownie uchwała miała się pojawić na sierpniowej sesji Rady Miasta. Będziemy prosić prezydenta Szczurka o publiczne potwierdzenie tej informacji - zapowiadał Marek Dudziński.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Gdyni wraca temat uchwały krajobrazowej. Ruszają konsultacje

Jak stwierdził radny, proces konsultacji uchwały krajobrazowej dla Gdyni już się zakończył, miasto ma wszystko czego potrzebuje, by tę uchwałę przeprowadzić. Marek Dudziński i Marcin Bełbot domagają się więc, by już w trakcie najbliższej sesji ten dokument procedować. 

W 2021 roku miasto przyjęło uchwałę, która została zakwestionowana przez wojewodę Dariusza Drelicha, następnie wiceprezydent Marek Łucyk zapowiadał, iż poprawiony dokument zostanie ponownie wyłożony w styczniu 2022 roku. Tak się jednak nie stało do dnia dzisiejszego

Marek Dudziński / radny PiS

- Brak tej uchwały powoduje stan niepewności dla przedsiębiorców, także dla wszystkich ludzi zajmujących się reklamą, natomiast mieszkańcom zależy na uporządkowaniu estetyki miasta - dodaje radny. - Cała sytuacja świadczy również o braku kompetencji oraz umiejętności przeprowadzania aktów prawnych. Sopot ma taką uchwałę od kilku lat, Gdańsk także, tylko Gdynia nie. 

ZOBACZ TEŻ: Ostatni duży billboard reklamowy zniknął z miejskiej przestrzeni Sopotu

Na krytyczną opinię ze strony radnych PiS odpowiedział Jacek Piątek, Plastyk Miasta Gdyni - 28 lutego 2023 roku projekt drugiej uchwały krajobrazowej został przekazany do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Państwowej Straży Pożarnej, Marszałka Województwa w celu uzyskania opinii oraz do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w celu uzyskania uzgodnienia. Po zebraniu właściwych opinii i uzgodnień w okresie od 24.05.2023 do 08.06.2023 projekt został wyłożony do publicznego wglądu. Wpłynęło 116 uwag złożonych przez przedstawicieli 7 firm reklamy wielkoformatowej i zewnętrznej, 5 sieci handlowych, 4 stowarzyszeń, wspólnoty nieruchomości, Rady Dzielnicy oraz przedsiębiorstwa i 2 osób prywatnych. W sumie uwagi złożyło 18 podmiotów. Teraz analizujemy przesłane uwagi. Projekt tzw. uchwały krajobrazowej zostanie poddany pod głosowanie radnych w najbliższym czasie.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka