8 sierpnia Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że po opublikowaniu postanowienia w Dzienniku Ustaw - najpóźniej w ciągu pięciu dni - formalnie ruszy kampania wyborcza. 15 października Polacy wybiorą na 4-letnią kadencję 460 posłów oraz 100 senatorów. W 2019 r. uprawnionych do głosowania było 30 253 556 obywateli.
Ogłoszona data nie jest niespodzianką. Od kilku miesięcy mówiło się, że obóz Zjednoczonej Prawicy będzie dążyć do wyborów w pierwszym możliwym terminie. Oznacza to skrócenie okresu kampanii do minimum oraz organizację wyborów tuż przed Dniem Papieskim, obchodzonym 16 października. Główne uroczystości odbędą się jednak w wyborczą niedzielę.
Prezydent poinformował o wyborach na Instagramie. Zaapelował, by Polacy korzystali ze swoich praw i wzięli udział w głosowaniu.
„Kierując się treścią otrzymanej właśnie pozytywnej opinii Państwowej Komisji Wyborczej, co do proponowanego terminu wyborów do Sejmu i Senatu, podjąłem decyzję o zarządzeniu tych wyborów na dzień 15 października 2023 roku. Przyszłość Polski jest sprawą każdego z nas! Korzystaj ze swoich praw!”
Jak wynika z kalendarza wyborczego już 28 sierpnia minie termin rejestracji komitetów wyborczych, a 6 września termin rejestracji komitetów wyborczych. Do 25 września powołane zostaną obwodowe komisje wyborcze.
Napisz komentarz
Komentarze