Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Będą kolejne inwestycje w Kociewskim Centrum Zdrowia

Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim dopiero co zamknęło kilkuletni #wielkiprojekt pozwalający na przebudowę i modernizację Kociewskiego Centrum Zdrowia, a już przymierza się do kolejnej inwestycji. Jedna dotyczy modernizacji hydroforni i ujęcia wody, druga - gruntownej termomodernizacji budynku szpitala wraz z elewacją.
Będą kolejne inwestycje w Kociewskim Centrum Zdrowia
Wizualizacja Kociewskiego Centrum Zdrowia

Autor: Ewa Macholla-Jacewicz

- Choć niedawno zakończyliśmy #wielkiprojekt przebudowy w Kociewskim Centrum Zdrowia, to oczywiście nie mówimy ostatniego słowa – mówią starostowie starogardzcy. - Już kilka tygodni temu zakasaliśmy rękawy i rozpoczęliśmy prace nad kolejnymi przedsięwzięciami.

Pierwszy z planowanych projektów, jak to określają – ten mniejszy, dotyczy zmodernizowania hydroforni i ujęcia wody.

- To jest niezwykle istotne ze względu na m.in. kwestie sanitarne – wyjaśniają władze powiatu. Projekt ten przewiduje wydatek na poziomie około 1,5 mln zł.

Drugi z projektów - zdecydowanie większy - dotyczy gruntownej termomodernizacji budynku szpitala wraz z wymianą elewacji. Szacunkowy koszt tego zadania to około 17 mln zł.

- Mamy już nawet wizualizację po zmianach - jest całkiem niezła – mówi Patryk Gabriel, wicestarosta starogardzki.

Powiat intensywnie pracuje nad kwestią finansowania tych inwestycji.

- Wnioski na dofinansowanie obu zadań zostały złożone, jednak pewne ustalenia w tej sprawie jeszcze były omawiane na spotkaniu wicestarosty Patryka Gabriela z dyrekcją szpitala – Maciejem Manikowskim oraz Michałem Owczarczakiem, a także z panią naczelnik Beatą Gradowską – mówi Ewa Macholla-Jacewicz, rzeczniczka starogardzkiego starostwa.

Przypomnijmy krótko, co działo się w ramach zakończonego #wielkiegoprojektu. Kociewskie Centrum Zdrowia zyskało, m.in. nowoczesny blok operacyjny, wyremontowane oddziały, centralną sterylizatornię i nowe poradnie. Kupiono też specjalistyczny sprzęt, a kadra medyczna przeszła szkolenia.

 

- W ramach projektu przebudowano oraz wyposażano także oddziały: udarowy, kardiologiczny, neurologiczny, chirurgiczny i wewnętrzny – mówi Ewa Macholla-Jacewicz. - Powstał Zakład Diagnostyki Obrazowej, który został wyposażony w nowy tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. Utworzono ośrodek rehabilitacji i specjalistyczne poradnie. W ramach przeciwdziałania COVID-19 zaopatrzono placówkę w środki do dezynfekcji oraz środki ochrony indywidualnej, a także w niezbędny sprzęt medyczny. Odbyły się szkolenia podnoszące kwalifikacje kadry medycznej tak, aby umożliwić pacjentom kompleksowe leczenie w nowoczesnych warunkach.

Całkowity koszt zakończonego projektu, to ponad 71 mln zł, w tym prawie 28 mln zł pochodziło ze środków unijnych. W ramach całej kwoty ponad 45 mln zł pochłonęły roboty budowlane, a ponad 23 mln zł przeznaczono na zakup sprzętu medycznego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama