O tym, że na osiedlu Słoneczne – Leśne ma powstać stacja (wieża) bazowa telefonii komórkowej mieszkańcy dowiedzieli się przez przypadek, gdy w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się krótkie zawiadomienie o konieczności uzupełnienia decyzji. Gdyby nie to, nie mieliby już szans na odwołanie. A tak chcą oprotestować tę inwestycję.
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie organizuje uroczyste podsumowanie Roku Biskupa Konstantyna Dominika, które planowane jest w najbliższą niedzielę, 6 marca w Pelplinie. Uroczystość odbędzie się w przeddzień 80. rocznicy śmierć Sługi Bożego. Będzie okazja, m.in. aby dowiedzieć się więcej o postępach w toczącym się procesie beatyfikacyjnym duchownego.
Trzy, może cztery lata temu udałem się do osiedlowego sklepu sieciówki, która potrafi mieć swoje sklepy na parterze co drugiego budynku na zwartym osiedlu. Zabrakło mi mąki, więc chciałem ją dokupić.
Wybrano laureatów Skier Ormuzdowych za 2021 rok. Jest to wyróżnienie dla osób, które propagują lokalną kulturę, przezwyciężają trudne warunki środowiskowe, podejmują inicjatywy społeczne. Kapituła po raz kolejny przyznała też Stypendium im. Izabelli Trojanowskiej na 2022 rok.
Fundacja Kaszuby ogłosiła wyniki głosowania na Kaszëbsczé Słowó Rokù 2021. Został nim Spisënk.
W Uchu już cisza, lecz w głowie wciąż gra. Reminiscencje po koncercie Kiev Office i przyjaciół w gdyńskim klubie muzycznym. Clou wieczoru było premierowe wykonanie materiału z nowej płyty „Gjinjenjé”
Z Panią Zofią Kamińską i Jej mężem Edmundem spotkałam się na podczas prac w Komisji ds. Oświaty Zarządu Głównego ZKP. Komisja pracowała pod kierunkiem prof. Edwarda Brezy na Uniwersytecie Gdańskim. Opracowywaliśmy „Materiały do dyskusji na temat regionalizacji nauczania”, które mieliśmy zaprezentować na „Spotkaniach Wdzydzkich 9 -10.10.1981” w ramach „XI Spotkań Twórców Literatury Kaszubsko-Pomorskiej”.
Po tym, jak Sejm zdecydował, że dotacja na naukę języków mniejszości, etnicznych i kaszubskiego będzie w tym roku mniejsza, posłowie PiS zapewniają jednym głosem: Kaszubi nie stracą, mniej funduszy na naukę języka dostanie wyłącznie mniejszość niemiecka.
Ponad 80 nauczycieli języka kaszubskiego wzięło udział w sympozjum „Ùczmë sã jeden òd drëdżégò” zorganizowanym pod auspicjami Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Zawodowego przez metodyka tej instytucji Elżbietę Pryczkowską, jednocześnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuchomiu. Było to już kolejne spotkanie. Wcześniej odbyły się trzy w systemie stacjonarnym. Pierwsze było w Tuchomiu, kolejne w Wejherowie i w Strzelnie.
Sejmowa komisja budżetowa odrzuciła właśnie poprawkę Senatu, przywracającą w tegorocznym budżecie pełną dotację na finansowanie nauki języków mniejszości narodowych i etnicznych, w tym języka kaszubskiego. - To pokazuje niestety, jak mogą w tej sprawie zagłosować posłowie Zjednoczonej Prawicy - mówi prof. Cezary Olbracht-Prondzyński, szef Instytutu Kaszubskiego. Zmniejszeniu subwencji oświatowej na ten cel sprzeciwiają się politycy opozycji, m.in. pomorscy członkowie Polski 2050. List otwarty do parlamentarzystów z Pomorza napisali też działacze Stowarzyszenia Ziemia Pucka.
Młodzi Kaszubi nie zostali obojętni i odpowiedzieli twórcom 830. odcinka serialu „Na dobre i na złe” w TVP, który miał pokazać szerszej widowni całe Kaszuby. Zdjęcia powstawały we wsi Juszki koło Kościerzyny. Czy jednak, aby na pewno wyszło to Kaszubom na dobre? A może jednak na złe? Zdania w tej kwestii są podzielone.
Ponad 30 wielkoformatowych zdjęć sprzed 30 lat i współczesnych, wykonanych w tych samych miejscach gminy Przodkowo, znalazło się na otwartej w poniedziałek 17 stycznia 2022 w hali sportowej - wystawie fotograficznej Artura Sochy pt. „Gmina Przodkowo kiedyś i dzisiaj”. Zdjęcia mają wartość dokumentacyjną, edukacyjną, poznawczą i reporterską.