Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Zawsze Zielone Pomorze

wilk
Wilcze podchody w Cieciorce. Dorodny osobnik krążył w pobliżu koziarni

Właścicielce hodowli kóz w Cieciorce w gminie Kaliska udało się w środę, 29 maja rano zarejestrować samotnego wilka, który „rozpoznawał teren” w pobliżu koziarni. Przed prawie rokiem wilki zaatakowały w tym samym miejscu stado, porywając dorodną kozę. Niedawno pożarły daniela w pobliskich Dunajkach.

29.05.2024 16:40    1
dzik, dziki gdynia, gdynia
Dziki płoszone przez myśliwych wracają do Gdyni?

Po stwierdzeniu pod koniec kwietnia wirusa ASF u dzików w Gdyni , w okolicznych lasach trwa odstrzał sanitarny tych zwierząt. Podczas patrolowania części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w ostatnich dniach znaleziono sześć padłych dzików. W momencie pisania tego artykułu, cały czas obowiązywał zakaz wstępu do lasu. W środę, 29 maja, powinien zostać zniesiony.

29.05.2024 12:10
Szara woda, zielona woda, czyli dekarbonizacja jest możliwa!
Szara woda, zielona woda, czyli dekarbonizacja jest możliwa!

Żyjemy w czasach epickich – oto bowiem w Katowicach w dniach 7-9 maja odbył się XVI Europejski Kongres Gospodarczy, wydarzenie na miarę Soboru Trydenckiego w 1545 roku czy posiedzenia Francuskich Stanów Generalnych we czerwcu 1789 roku.

27.05.2024 20:33
Sztum, policja, łabędzie
Kaczki i łabędzie pod eskortą policjantów z Gdyni i Sztumu

Nietypowe interwencje policji w Gdyni i Sztumie. Funkcjonariusze z miejscowym komend przeprowadzili przez ruchliwe ulice kaczą i łabędzią rodzinę.

25.05.2024 10:16
Żółw, Światowy Dzień Żółwia
Co słychać u żółwi w Gdańsku? Świętujemy Światowy Dzień Żółwia

23 maja 2024 r. obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. To idealna okazja, by sprawdzić, jak miewają się żółwie w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.

23.05.2024 20:31
Dr Wawrzyniec Czubak o Zielonym Ładzie: To jest właściwy moment
Dr Wawrzyniec Czubak o Zielonym Ładzie: To jest właściwy moment

- Istota jest taka, by wzrost gospodarczy postępował, ale by odbywało się to w dbałości o wykorzystane zasoby naturalne, a tym podstawowym i najcenniejszym w rolnictwie jest gleba. Myślę, że bez względu na kontrowersje jakie budzi dziś Europejski Zielony Ład, pod taką koncepcją wszyscy jesteśmy gotowi się podpisać widząc co dzieje się w naszym otoczeniu, klimacie, środowisku naturalnym i przyrodzie – mówi o Europejskim Zielonym Ładzie „Zawsze Pomorze” prof. UPP, dr hab. Wawrzyńcem Czubakiem z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

20.05.2024 12:33    1
Reklama
Zasady segregacji śmieci w Gdańsku
Co i gdzie wyrzucać? Zasady segregowania odpadów w Gdańsku

Miasto Gdańsk stoi przed wyzwaniem zwiększenia pułapu odpadów poddawanych recyklingowi do 55 proc. Niestety nie każdy wie, co podlega segregacji i do którego pojemnika mamy wrzucić odpowiedni odpadek. Wyjaśniamy zasady segregowania odpadów w Gdańsku.

20.05.2024 10:00
Spór wokół linii kolejowej 201. Lepsza oferta i rozwój regionu czy niszczenie środowiska Kaszub?
Spór wokół linii kolejowej 201. Lepsza oferta i rozwój regionu czy niszczenie środowiska Kaszub?

Komitet Społeczny „Obrona Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Kaszub” powstał w 2019 roku. Jego członkowie nie zgadzają się na taki zakres budowy drugiego toru linii kolejowej 201 na Kaszubach. Ich zdaniem po pierwsze ta inwestycja nie ma uzasadnienia merytorycznego, a po drugie leży im na sercu bogactwo przyrodnicze i historyczne tej części Kaszub.

19.05.2024 12:45    3
LPP, odzież, recykling
Nowa era recyklingu tekstyliów. Koniec z milionami ton odpadów?

W ciągu ostatnich dwóch dekad produkcja tekstyliów niemal się podwoiła, generując miliony ton odpadów rocznie. Tylko 1% z nich podlega recyklingowi, podczas gdy przemysł tekstylny wciąż opiera się głównie na dziewiczych surowcach. Jakie działania podejmują firmy, aby zmienić tę sytuację i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko? Sprawdzamy.

19.05.2024 08:00
Reklama
Elektrociepłownia Gdyńska
Gdynia: PGE stawia kolejny krok ku dekarbonizacji elektrociepłowni

W ramach odchodzenia od paliw wysokoemisyjnych, PGE Energia Ciepła z Grupy PGE modernizuje Elektrociepłownię Gdyńską. Tym razem wybudowana została nowoczesna Kotłownia Rezerwowo-Szczytowa nr 2. – Ta nowa inwestycja już teraz pozwoli na zredukowanie emisji CO2 o 22 proc., czyli tyle, ile wyniosłoby całkowite zatrzymanie transportu drogowego w Gdyni na 20 dni w ciągu roku – zapewnia Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

17.05.2024 05:24
Pomorze ma dwa „swoje” parki narodowe. Czy powstanie trzeci?
Pomorze ma dwa „swoje” parki narodowe. Czy powstanie trzeci?

Już prawie 120 lat temu po raz pierwszy postulowano, by między Sierakowicami, Kamienicą Królewską, Miłoszewem, Mirachowem i Miechucinem powstał park narodowy. Gdyby wtedy się to stało, byłby najstarszy w Europie. Czy teraz, dzięki obiecywanej zmianie przepisów to się wreszcie uda? I czy pomysł zdobędzie poparcie Kaszubów?

17.05.2024 05:00    7    1
Sopot, wymiana kopciuchów
Sopot bez kopciuchów. Ostatnia szansa na dotację od miasta

Mieszkańcy Sopotu mają możliwość pozbycia się "kopciuchów" dzięki dotacji oferowanej przez miasto. Dla tych, którzy do tej pory nie mieli okazji skorzystać z programu dofinansowania wymiany pieców na bardziej ekologiczne, nadchodzi ostatnia szansa. Czas na złożenie wniosków jest ograniczony.

16.05.2024 10:26
Reklama