Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Audioprzewodniki „w Sworach” po polsku, angielsku i... kaszubsku oraz w języku migowym

Od niedawna każdy turysta zwiedzający Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach może korzystać z audioprzewodników. Co ciekawe, w słuchawkach można usłyszeć nie tylko informacje po polsku i angielsku, ale też po kaszubsku. Z urządzeń skorzystać można również w języku migowym.
Od niedawna każdy turysta zwiedzający Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach może korzystać z audioprzewodników (fot. GOK Chojnice)

Do niedawna wystawę w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach można było zwiedzać samodzielnie – czytając informację umieszczone na planszach z nazwami sprzętów lub korzystając z pomocy pracowników kaszubskiego domu. Niestety, w okresie wzmożonego ruchu turystycznego w sezonie letnim osoby te nie były wstanie oprowadzić wszystkich zwiedzających i zainteresowanych ekspozycją.

- Rozwiązaniem, z którego korzystają już inne instytucje kultury, okazały się audioprzewodniki. Dla osób zainteresowanych wystawą „Może wa bë chcelë wiedzec, jak Kaszëbi żëją?”, która pokazuje codzienność mieszkańców południowej części Kaszub od połowy XIX w. do połowy XX w, opracowano specjalną ścieżkę zwiedzania – informuje Dorota Chmara z Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach.

Dzięki audioprzewodnikowi można dowiedzieć się sporo rzeczy o eksponatach prezentowanych na wystawie oraz poznać historię Swornegaci oraz różne tradycje kaszubskie.

Kontent audioprzewodników dostępny jest w języku polskim, angielskim i kaszubskim oraz polskim języku migowym. W tym ostatnim przypadku zamiast dźwięku na ekranie smartfona pojawi się film wideo z lektorem języka migowego.

Usługa jest nieodpłatna, a to dzięki dotacji, jaką GOK w Chojnicach pozyskał z Programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury na realizację projektu pn. „Kaszëbskô kùltura w Internece i na cyfrowi ôrt”.

Z audioprzewodników można korzystać pobierając na swojego smartfona aplikację Movi Guide (np. poprzez kod QR dostępny w kaszubskim domu rękodzieła) lub w sposób bardziej tradycyjny – wypożyczając u pracowników KDRL słuchawki.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka