Od niedawna każdy turysta zwiedzający Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach może korzystać z audioprzewodników (fot. GOK Chojnice)

Audioprzewodniki „w Sworach” po polsku, angielsku i... kaszubsku oraz w języku migowym

Od niedawna każdy turysta zwiedzający Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach może korzystać z audioprzewodników. Co ciekawe, w słuchawkach można usłyszeć nie tylko informacje po polsku i angielsku, ale też po kaszubsku. Z urządzeń skorzystać można również w języku migowym.
Olek
Knitter
10.05.2022 / 12:16

Do niedawna wystawę w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach można było zwiedzać samodzielnie – czytając informację umieszczone na planszach z nazwami sprzętów lub korzystając z pomocy pracowników kaszubskiego domu. Niestety, w okresie wzmożonego ruchu turystycznego w sezonie letnim osoby te nie były wstanie oprowadzić wszystkich zwiedzających i zainteresowanych ekspozycją.

- Rozwiązaniem, z którego korzystają już inne instytucje kultury, okazały się audioprzewodniki. Dla osób zainteresowanych wystawą „Może wa bë chcelë wiedzec, jak Kaszëbi żëją?”, która pokazuje codzienność mieszkańców południowej części Kaszub od połowy XIX w. do połowy XX w, opracowano specjalną ścieżkę zwiedzania – informuje Dorota Chmara z Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach.

Dzięki audioprzewodnikowi można dowiedzieć się sporo rzeczy o eksponatach prezentowanych na wystawie oraz poznać historię Swornegaci oraz różne tradycje kaszubskie.

Kontent audioprzewodników dostępny jest w języku polskim, angielskim i kaszubskim oraz polskim języku migowym. W tym ostatnim przypadku zamiast dźwięku na ekranie smartfona pojawi się film wideo z lektorem języka migowego.

Usługa jest nieodpłatna, a to dzięki dotacji, jaką GOK w Chojnicach pozyskał z Programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury na realizację projektu pn. „Kaszëbskô kùltura w Internece i na cyfrowi ôrt”.

Z audioprzewodników można korzystać pobierając na swojego smartfona aplikację Movi Guide (np. poprzez kod QR dostępny w kaszubskim domu rękodzieła) lub w sposób bardziej tradycyjny – wypożyczając u pracowników KDRL słuchawki.
 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze