Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Majówka z historią! Nowo otwarta Twierdza Wisłoujście czeka na gości

Twierdza Wisłoujście po trzech latach remontu jest gotowa dla zwiedzających! Strażnica otworzy swoje podwoje o 10:00 w sobotę 27 kwietnia. Na majówkę przygotowano dla zwiedzających multum atrakcji od rekonstruktorów i wystawy po… błazna.
Twierdza Wisłoujście
Twierdza Wisłoujście

Autor: Muzeum Gdańska

Twierdza Wisłoujście, czyli pomysł na majówkę

Wybierając się w sobotę do „Koszar Napoleona” będzie można zobaczyć wystawę czasową „Od Batorego do Gromu: Jak tworzymy kolekcję Twierdzy Wisłoujście". Przygotowano również stanowiska z wirtualną rzeczywistością oraz modele twierdzy z XVII, XIX, XX i XXI wieku. Do tego przechadzając się po twierdzy w wybrane dni długiego weekendu będzie można spotkać między innymi grupy rekonstruktorów, alchemika (3-5 maja), bartnika (1-2 maja), piekarza (1-2 maja), błazna (1-2 maja) oraz ekspertów od dawnej kuchni gdańskiej i obróbki bursztynu. Można będzie również wziąć udział w WF-ie w stylu rycerskim (27-28 kwietnia oraz 4-5 maja). Dodatkowo, na zwiedzających czekać będzie strefa relaksu, gdzie będzie można upiec przyniesione przez siebie kiełbaski.

Oddział Muzeum Gdańska w sobotę 27 kwietnia od 10:00 do 18:00 można zwiedzić nieodpłatnie.

CZYTAJ TEŻ: Zakończył się festiwal Wisłoujście [ZDJĘCIA]
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Twierdza Wisłoujście. Jak się zmieniła?

Niedawnym ruinom przywrócono dawny blask. Zwiedzający będą mogli zobaczyć wieżę, wieniec, pomieszczenia kamieniczek oficerskich oraz plenerową ścieżkę zwiedzania. Jednak nie wszystkie części fortecy zastaną od razu udostępnione gościom. Niektóre zostaną otwarte 1 maja po zakończeniu okresu ochronnego hibernacji nietoperzy. Żeby zobaczyć inne fragmenty trzeba będzie czekać jeszcze dłużej przez wzgląd na dalej prowadzone prace remontowe. Po upływie paru miesięcy planowane jest otwarcie kolejnych części obiektu. Tak funkcjonując Twierdza będzie działać jako całoroczny oddział Muzeum Gdańska. Będzie to również miejsce wystaw przybliżających historię tej fortyfikacji. 

- Pod koniec obecnego roku rozpoczną się prace budowlane wokół położonego na terenie Szańca Wschodniego „Hangaru Uniwersyteckiego", w którym znajdzie się wystawa stała, strefa gastronomiczna oraz punkt kasowy. Zagospodarowane zostaną także pomieszczenia wewnątrz Fortu, w których docelowo prowadzone będą zajęcia edukacyjne dla najmłodszych mieszkańców Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Miejsce z historią

Swoją nazwę budowla zawdzięcza czasom, kiedy ujście Wisły znajdowało się na północ od Twierdzy. Strażnica pełniła istotną funkcję obronną ze względu na swoje korzystne położeni. Z tego miejsca można było kontrolować ruch statków wchodzących i wychodzących z portu. Możliwe, że korzystali z tego już książęta pomorscy, jednak pierwsze wzmianki o strażnicy pojawiają się dopiero w XIV wieku. Twierdza ulegała modyfikacjom i przebudowom na przestrzeni lat zgodnie z nowymi potrzebami. Miała swój epizod między innymi jako latarnia morska. Po I wojnie światowej zmieniono jej zastosowanie i z obiektu obronnego stała się bazą klubów żeglarskich. Niestety, w 1945 została zniszczona i popadła ruinę. Teraz jednak przywrócono jej wygląd z czasów świetności. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama