Wystawa "Bohaterowie Plebiscytów" jest eksponowana w salach zamku w Sztumie

Bohaterowie Plebiscytów na wystawie w zamku w Sztumie

Wystawę "Bohaterowie Plebiscytów" oglądać można w salach zamku krzyżackiego w Sztumie, oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku. Przedstawia najbardziej zasłużone osoby związane z plebiscytami w roku 1920, w których decydowała się przyszłość niektórych ziem zamieszkałych przez ludność polską. Ekspozycję można oglądać do końca kwietnia przyszłego roku, zaś jeszcze do końca tego miesiąca bezpłatnie, w ramach akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich".
Piotr
Piesik
21.11.2022 / 14:06

Najnowsza wystawa na zamku w Sztumie to opowieść o Bohaterach Plebiscytów, czyli ludziach, którzy ponad 100 lat temu, nie bacząc na własne bezpieczeństwo, walczyli o zachowanie polskości swoich małych ojczyzn, których połączenie z Ojczyzną - nowo powstałą Polską stało pod znakiem zapytania. Ekspozycja powstała wspólnym staraniem Muzeum Zamkowego w Malborku, Instytutu Śląskiego w Opolu oraz Instytutu Północnego im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie. Przedstawia biografie zasłużonych ludzi z Powiśla, Warmii i Mazur oraz Śląska. Wpisuje się także w trwające obchody 100-lecia Związku Polaków w Niemczech.  

W salach sztumskiego zamku - oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku - oglądać możemy wystawę na planszach, ponadto plenerowe wersje tej ekspozycji pojawiły się w Olsztynie i Opolu. Wystawa będzie prezentowana do końca kwietnia 2023 roku.

Do końca tego miesiąca wystawę sztumską oglądać można bezpłatnie w ramach akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich", w której uczestniczy malborskie muzeum.

Wystawę ogląda Zbigniew Zwolenkiewicz, radny powiatu sztumskiego

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze