las

Chcą chronić parki krajobrazowe na terenie Pomorza. Kaszubski i Wdzydzki Park z planami

Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego jednogłośnie przyjęli uchwały w sprawie ustanowienia planów ochrony dla Kaszubskiego oraz Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Chcą tym samym uniemożliwić między innymi nadmierną wycinkę lasów.
Olek
Knitter
4.08.2023 / 08:30

Przyjęty przez Sejmik Województwa Pomorskiego plan określa kierunki oraz zasady ochrony środowiska przyrodniczego, zasobów kulturowych i walorów krajobrazowych. Dzięki temu można m.in. zapobiec nadmiernej i niekontrolowanej wycince lasów.

Jak informuje Portal Samorządu Województwa Pomorskiego: „Plany ochrony pozwolą chronić zasoby, składniki przyrody oraz wartości krajobrazowe, historyczne i kulturowe parków krajobrazowych. Są one sporządzane są na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Określają też sposób wyznaczania stref ze względu na cenne walory przyrodnicze, wskazanych w audycie krajobrazowym, w których wskazane są ograniczania zabudowy”.

– Plan ochrony nie narzuca na sztywno zakazów, ale pozwala chronić przyrodę i wyjątkowe miejsca w Parkach Krajobrazowych. I dlatego wszelkie dokumenty planistyczne muszą zawierać zalecenia i rekomendację określone w planach ochrony – wyjaśnia Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMWP.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Protest i petycja do wojewody w sprawie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Na terenie województwa pomorskiego jest siedem parków krajobrazowych. Radni województwa przyjęli plany ochrony, przygotowywane w latach 2019-22, dla trzech z nich, a ich ostateczna wersja była uzgodniona z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz pozytywnie zaopiniowana przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Radę Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze