Fot. Magda Apostolowicz

Cudowne pola lawendowe w sercu Kociewia. To trzeba zobaczyć!

Cudownie kwitną lawendowe pola w Radziejewie. - Ekstremalne upały powodują, że lawenda szybko dojrzała. Spieszcie się zatem, żeby zobaczyć całe pole w pełnej fioletowej krasie. Wasze ulubione lawendowe produkty plus cała gama wspaniałych nowości są dostępne w naszym sklepiku - zapraszają Dorota i Tomasz Dobrosielscy.
Krystyna
Paszkowska
13.07.2022 / 10:44

Nie od dziś wiadomo, że najpiękniejsze lawendowe pola na Kociewiu położone są w Radziejewie. Piękna natura i urok tej kociewskiej wsi stały się przed 7 laty dla gospodarzy plantacji Lawenda To Dobro inspiracją do działania...

- Plantacja znajduje się na Kociewiu we wsi Radziejewo, u progu Borów Tucholskich – mówią państwo Dobrosielscy, właściciele gospodarstwa. - Z naszej lawendy produkujemy naturalne kosmetyki i świece sojowe.

Tak to się zaczęło

Przygoda państwa Dobrosielskich z lawendą rozpoczęła się od przeprowadzki z Gdyni na kociewską wieś. Zamieszkali w drewnianym domku w sąsiedztwie starej stodoły, dzikiego stawu, jezior, lasów, pracujących pszczół i motyli.

- Za domem czekał hektar ziemi do zagospodarowania - czytamy na stronie internetowej gospodarstwa. - Zastanawialiśmy się co posadzić, zasiać. Zachęceni pierwszymi próbami uprawy lawendy w Polsce postanowiliśmy i my spróbować. I tak w 2015 r. posadziliśmy pierwsze 400 sadzonek a rok później ponad 2000.

Fot. Magda Apostolowicz

Fot. Jagoda Kicka

Lawendowe cudeńka

Od kilku lat na polach rośnie około 2500 sadzonek lawendy. To optymalna liczba tych roślin na takim terenie. Co roku, na przełomie czerwca i lipca, plantacja pokryta jest fioletem kilku odmian lawend: Hidcote Blue Strain, Munstead, Folgate, Platinum Nico oraz Blue Scent. Ze świeżo ściętych kwiatów gospodarze tworzą bukiety, które w ciszy i spokoju suszą się w ich stodole.

- Produkujemy z nich naturalne kosmetyki, saszetki z suszem lawendowym, destylujemy olejek i hydrolat lawendowy - opowiadają właściciele lawendowych pół. - Na życzenie tworzymy dekoracje na różnego rodzaju uroczystości. Przy uprawie lawendy nie używamy żadnych chemicznych środków do zwalczania chwastów oraz chorób roślin. Pracujące na polu pszczółki i motyle nie wybaczyłyby nam tego - dodają z przekonaniem.

Krótszy okres kwitnienia

W tym roku pogoda nieco spłatała figla właścicielom plantacji. - Najpierw było dość chłodno, ale w efekcie 2-tygodniowe opóźnienie rośliny nadrobiły w ciągu zaledwie trzech dni – mówi Tomasz Dobrosielski. - Lawenda będzie jeszcze pięknie kwitnąć na pewno w tym tygodniu. W ostatni weekend lipca, najprawdopodobniej dwie odmiany można będzie już zbierać. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć te kwitnące, pachnące łany, to dobrze byłoby żeby się pospieszył. Ze względu na takie przyspieszenie zapraszamy do Radziejewa nie tylko w weekendy, ale i w dni powszednie. W soboty i niedziele można nas odwiedzać w godzinach od 11.00 do 18.00. W dni powszednie zapraszamy od 12.00 do 18.00. W innych godzinach prosimy uprzedzić nas telefonem pod numerem 502 279 705.

Fot. Magda Apostolowicz

Fot. Magda Apostolowicz

Lawendowe nowości w sklepiku

Wstęp na pole jest bezpłatny i prywatne zdjęcia pamiątkowe również. Na miejscu można zakupić naturalne kosmetyki i wyroby z lawendy.

- To nie wszystko, do kosmetyków dołożyliśmy jeszcze kilka produktów spożywczych – dodaje pan Tomasz. - To, np. syrop lawendowy. Mieliśmy też miód zmacerowany w lawendzie, który – niestety – już nam się skończył. Zrobiliśmy też cztery różne mieszanki kwiatowo - owocowe i ziołowe. Jedna owocowa z lawendą i trzy kwiatowe różne z lawendą: na dobry wieczór, na orzeźwienie, dobre kwiaty i dobre owoce.

Można by także zaryzykować, że dodatkowym atutem odwiedzin w Radziejewie jest aromaterapia lawendowym aromatem. Żeby doświadczyć Lawendy To Dobrosielscy wystarczy pojechać na plantację żeby rozkoszować się pięknymi barwami kwiatów. To nie wszystko, na gości czekają również cztery kozy oraz owca Bercia. Do dyspozycji odwiedzających są również dwie altanki, w których można zorganizować piknik.

Fot. Magda Apostolowicz

Fot. Magda Apostolowicz

A może zachód słońca z lawendą...

To nie wszystko. Państwo Dobrosielscy na niedzielę 17 lipca przygotowali dla miłośników lawendy jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie – Zachód słońca, lawendowe pole i wino! Czego chcieć więcej? Kieliszek wina gratis do każdych wydanych 40 zł w naszym sklepiku. To jedyna okazja w roku, kiedy otwieramy dla Was pole również wieczorem - od 19.00 do 22.00 – zapraszają właściciele.

- Przygotujcie sobie koce piknikowe i dobry humor! O wino, piękną scenerie i lawendowe dobro zadbamy my! A uwierzcie nam, że zachody słońca na naszym polu są spektakularne! Nadal obowiązują te same zasady. Wstęp na pole jest bezpłatny, natomiast miło nam będzie, jeśli zakupicie nasze produkty z udziałem lawendy.

Odwiedziliście już w tym roku plantację w Radziejewie? Jeśli nie, to warto nadrobić te zaległości.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze