Dar Pomorza i Sołdek wakacyjnymi hitami!

W to lato Sołdek i Dar Pomorza” okazały się wakacyjnymi hitami! Na pokład obu statków weszło w sumie 76 tysięcy osób.
Arkadiusz
Kosiński
7.09.2023 / 15:54

Dar Pomorza i Sołdek hitami tych wakacji!

Obydwa statki-muzea są jedynymi z najchętniej odwiedzanych atrakcji na Pomorzu. W trakcie minionych wakacji na pokład „Daru Pomorza” najsłynniejszej polskiej fregaty weszło blisko 39 tys. osób. Za to Sołdka zwiedziło 37 tys. osób.

Dar Pomorza jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego. Trójmasztowy żaglowiec zachwyca od 114 lat, a odwiedzając jego pokład, daje możliwości poznania z bliska warunków życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej.

- W zabytkowych wnętrzach, takich jak salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia, zachowane zostały artefakty dokumentujące historię żaglowca i jego załóg. Miejscem szczególnym jest zaaranżowana kabina słynnego pisarza, kapitana żeglugi wielkiej Karola Olgierda Borchardta” - mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. We wrześniu zwiedzanie Daru Pomorza możliwe jest od wtorku do niedzieli od 10:00-16:00.

Sołdek chętnie odwiedzany przez turystów

Podobnie Sołdek okazał się być w te wakacje frekwencyjnym sukcesem. W lipcu jego podkład odwiedziło ponad 17 tys. osób, a w sierpniu prawie 20 tys. Rudowęglowiec, na stałe zajmuje miejsce na nabrzeżu wyspy Ołowianki. Statek do końca września można zwiedzać we wtorki oraz od czwartku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00, w środy jest dostępny od 13:00-16:00.

- Najważniejszym punktem wizyty na Sołdku jest wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”. Ekspozycja odkrywa świat historycznego parowca, z którym związane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Prezentuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze, w jakich był budowany i eksploatowany Sołdek. Wystawę urozmaicają gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne - zachęca dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się także Muzeum Rybołówstwa w Helu. Muzeum prezentuje historię Helu i tradycje rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszub. W lipcu i sierpniu oddział NMM odwiedziło ponad 22 tys. osób. Mniejszy, lecz też wartym uwagi, zainteresowanie cieszył się Ośrodek Kultury Morskiej, Spichlerze na Ołowiance oraz Muzeum Zalewu Wiślanego.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest aktualnie najważniejszym muzeum w Polsce poświęconym historii morskiej, żegludze oraz związkowi Polski z Morzem Bałtyckim. Łączy w sobie tradycję i nowoczesność, inspirując i opowiadając historię w oparciu o dziedzictwo kulturowe związane z morzem.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze