Fot. Karol Makurat

Do jej wykonania zużyto 90 ton materiału! Szopka z piasku ponownie do zobaczenia w Oliwie

Bożonarodzeniowa szopka wykonana w całości z piasku ponownie stanęła przy ul. Opata J. Rybińskiego w Gdańsku. Do wykonania rzeźbiarskiego dzieła zużyto 90 ton materiału. Jak informuje Oliwski Ratusz Kultury, będzie można ją podziwiać do 7 stycznia 2022 r.
Karol
Uliczny
18.12.2021 / 17:31

Odsłonięcie szopki towarzyszyło tradycyjnej Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej organizowanej przez Fundację Wspólnota Gdańska oraz Radę Dzielnicy Oliwa. Spotkanie w Oliwskim Ratuszu Kultury od lat jednoczy przedstawicieli różnych kościołów i wyznań, zamieszkujących Gdańsk i jest dobrą okazją do złożenia nie tylko świątecznych, ale również noworocznych życzeń.

Życzenia dla gdańszczan i Gdańska przekazali m.in. przedstawiciele: rzymsko-katolickiej parafii archikatedralnej pw. Trójcy Świętej, parafii pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, Synagogi BEIT Trójmiasto, Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej czy Prawosławnej Parafii Katedralnej św. Mikołaja. Hasłem tegorocznej Wigilii było: Wspólnie. Mimo różnic.

 

W ratuszu, już od godz. 11., działał kiermasz świąteczny z udziałem lokalnych szkół oraz instytucji i organizacji pozarządowych. Można było na nim nabyć upominki, dekoracje i inne akcesoria. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach dekoracji świątecznych oraz wspólnie pośpiewać kolędy. 

Moment kulminacyjny spotkania przypadł na godz. 16., kiedy odbyła się uroczysta iluminacja szopki – jedynej takiej w Polsce i Europie. Tak jak w latach ubiegłych, za jej projekt odpowiada gdańska rzeźbiarka Ewa Topolan. Szopkę z 90 ton piasku wyrzeźbili Bartosz Chylewski i Natalia Frankowska-Chylewska, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Komu nie udało się zobaczyć rzeźby w sobotę, będzie mieć na to czas do 7 stycznia 2022 r.

 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze