(Fot. Karol Makurat)

W Bytowie mają nowy dworzec i czekają na pociągi

W Bytowie wielka radość. Oficjalnie otwarto dworzec kolejowy i autobusowy, a także oddano do użytku wyremontowane drogi dojazdowe i ponad 250 nowych miejsc parkingowych. Teraz czas na połączenia kolejowe.
Olek
Knitter
22.11.2021 / 11:25

Projekt związany z budową węzła transportu zbiorowego w Bytowie trwał ponad trzy lata i kosztował ok. 24 mln zł, z czego blisko 16 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej pochodzące z Urzędu Marszałkowskiego, a dokładnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

W piątek, 19 listopada w Bytowie oficjalnie zakończono to zadanie. Obecni na miejscu mieszkańcy sugerowali, że teraz przydałyby się jeszcze połączenia kolejowe. Jak mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, rozmowy cały czas trwają, bo do uruchomienia połączeń potrzebny jest jeszcze remont linii kolejowej.

(Fot. Karol Makurat)

W ramach projektu, nie tylko wyremontowano dworzec kolejowy i zbudowano dworzec autobusowy wraz z przystankami, ale podróżni i mieszkańcy mają teraz też gdzie spokojnie i bezpiecznie zostawić samochody oraz rowery, by przesiąść się do komunikacji zbiorowej. Do dyspozycji jest ponad 250 miejsc parkingowych dla samochodów i około 90 miejsc dla rowerów. Zmienił się też teren wokół dworca. Zbudowano chodniki i ścieżki rowerowe oraz wyremontowano drogi dojazdowe. Warto przypomnieć, że w ramach tego projektu zakupiono też trzy nowoczesne autobusy.

Nowe węzły komunikacyjne na Pomorzu. Gdzie powstały?

To jeden z 27 wyremontowanych węzłów komunikacji zbiorowej w województwie pomorskim. Nowoczesne węzły powstały m.in. w Starogardzie Gdańskim, Lęborku czy w Kartuzach, a prace trwają chociażby w Chojnicach, gdzie powstał już dworzec autobusowy i uchwalany jest regulamin jego funkcjonowania. Rozstrzygany jest też przetarg na remont budynku dworca kolejowego.

Uprawomocniła się również decyzja wojewody pomorskiego w sprawie pozwolenia na budowę nowego dworca autobusowego w Słupsku, który razem z dworcem kolejowym stanowić będą transportowy węzeł komunikacyjny. Prace budowlane już ruszyły.

– Łącznie te wszystkie transportowe inwestycje w województwie kosztowały ponad miliard złotych. Około 522 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 – informują w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze