Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Prawie 170 osób zmierzy się w Dyktandzie Kaszubskim! Kto Arcymistrzem Kaszubskiej Pisowni?

W sobotę, 19 listopada 2022 r. wszystkie drogi prowadzić będą do Miastka. To właśnie tam w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II przy ul. Wrzosowej 1, miłośnicy języka kaszubskiego zmierzą się w XXI edycji Dyktanda Kaszubskiego. Do konkursu zgłosiło się 168 uczestników.
Prawie 170 osób zmierzy się w Dyktandzie Kaszubskim! Kto Arcymistrzem Kaszubskiej Pisowni?

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Dyktando Kaszubskie. Wybiorą Arcymistrza Kaszubskiej Pisowni

Dyktando Kaszubskie jest formą sprawdzenia swoich umiejętności pisania w języku kaszubskim, z drugiej zaś strony to sposób na popularyzację tego języka, który jest jedynym w Polsce językiem regionalnym. Konkurs ten co roku cieszy się ogromną popularnością, przyciągając nawet do kilkuset uczestników. Biorą w nim udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Oddzielne kategorie przewidziano także dla dorosłych, profesjonalistów i nauczycieli języka kaszubskiego. W tym roku to właśnie w Miastku wybrany zostanie Arcymistrz Kaszubskiej Pisowni. Ta prestiżowa kategoria odbywa się co 5 lat, a startują w niej mistrzowie z poprzednich edycji.

- „Dyktando Kaszubskie” na stałe wpisało się w kalendarz ważnych spotkań osób uczących się języka kaszubskiego. To wspaniała inicjatywa dająca możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w pisaniu po kaszubsku – nie mają złudzeń organizatorzy.

Dyktando Kaszubskie

Dodajmy, że Dyktando Kaszubskie jako konkurs jest imprezą wędrującą. Pierwsze odbyło się w stolicy Pomorza – na Uniwersytecie Gdańskim. Pisały je wówczas 42, a sam pomysł zrodził się wśród słuchaczy studiów podyplomowych dla nauczycieli języka kaszubskiego. Kolejne edycje „Dyktanda Kaszubskiego” odbyły się kolejno: w Wejherowie, Kartuzach, Pucku, Żukowie, Sopocie, Kościerzynie, Sierakowicach, Bytowie, ponownie w Gdańsku, w Strzepczu, Szymbarku, Luzinie, Gdyni, Kosakowie, Bojanie, Kolbudach, Słupsku, Redzie i Szczecinie (po raz pierwszy poza granicami województwa pomorskiego).

 - Przed nami już XXI edycja Kaszubskiego Dyktanda. Cieszę się, że to propagowanie formy pisanej języka kaszubskiego i podnoszenie rangi literackiej kaszubszczyzny tak dobrze się rozwija – mówi Wanda Kiedrowska, pomysłodawczyni i koordynatorka Dyktanda Kaszubskiego. Na pierwszym dyktandzie było 42 uczestników, w najbliższą sobotę będzie ich blisko 170. Widać, że idziemy w dobrą stronę. Dzieci i nauczyciele języka kaszubskiego chcą się sprawdzić. To dla mnie wielka radość. Bo praca dla kaszubszczyzny jest służbą, która trzyma mnie przy życiu.

 

W tym roku gospodarzem "Dyktanda Kaszubskiego" jest gmina Miastko

Teksty tegorocznego dyktanda dla kategorii I, II oraz III będą dotyczyć popularnej postaci we współczesnej literaturze kaszubskiej - „Bycia” z Bytowa. Uczestnicy pozostałych kategorii zmierzą się z tekstami Piotra Dziekanowskiego.

Zaznaczmy, że konkurs to nie tylko samo pisanie dyktanda, ale także szereg atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję przez organizatorów (patrz załącznik Program imprezy).  Czynny udział w przedsięwzięciu bierze udział Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Gmina Miastko, Towarzystwo Historyczne Regionu Miasteckiego, Miasteckie Stowarzyszenie Motocyklowe GRYF, oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Drużyna Grodu Rummela” .

Patronat honorowy nam imprezą objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Jan Wyrowiński, prezes ZKP oraz burmistrz Miastka Witold Zajst.

Dyktando Kaszubskie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka