Dyskutują jak odbudować Ukrainę. Pomorskie też tam jest

Z udziałem pomorskiej delegacji pod przewodnictwem wicemarszałka Leszka Bonny w Kijowie odbywa się międzynarodowy szczyt samorządów lokalnych i regionalnych na rzecz odbudowy Ukrainy. Przedstawiciele pomorskiego samorządu odwiedzili tez Buczę i Irpień.
Redakcja
Zawsze Pomorze
20.04.2023 / 14:48

Szczyt został zwołany przez Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zeleńskiego, a organizatorem jest Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych przy Prezydencie Ukrainy.

Pomorskie reprezentuje na konferencji wicemarszałek Leszek Bonna, który w obecności zastępcy szefa kancelarii prezydenta Ukrainy podpisze deklarację o odnowieniu porozumienia o współpracy z obwodem odeskim. W tym roku obydwa regiony obchodzą 20-lecie współpracy.

Pomorskie jest liderem wśród polskich regionów, jeżeli chodzi o wsparcie naszych sąsiadów, a pomoc obecnie skupia się na wsparciu humanitarnym, medycznym, opiece nad uchodźcami wojennymi. Ukraińcy bardzo doceniają polskich partnerów, szczególnie za to, że w tych trudnych miesiącach nie wycofali się z Ukrainy, a nadal prowadzą swoją działalność. Tamtejsze władze myślą już teraz o odbudowie, która zresztą w wielu miejscowościach zniszczonych wojną, ale odzyskanych przez wojska ukraińskie, już trwa. Ukraina potrzebuje też wsparcia w rozwijaniu biznesu, kontaktów handlowych, inwestycjach, zwłaszcza tych związanych z odbudową.


Pomorskie już teraz jest zaangażowane w rozwijanie biznesowych projektów. Kilka miesięcy temu zostało zawarte porozumienie o współpracy z Odesską Agencją Rozwoju Regionalnego, kontynuowane są kontakty z odeskim portem, odbywają się onlinowe seminaria biznesowe dla pomorskich i ukraińskich firm. Warto przy tym wspomnieć, że koszt odbudowy Ukrainy ma czterokrotnie przewyższyć koszty planu Marshalla dla powojennej Europy, więc ogromny kapitał zaufania Ukraińców do Polaków, do polskich firm, polskich samorządów daje dobry prognostyk na przyszłość.

Odbywający się szczyt jest ważnym wydarzeniem międzynarodowym z dużym zaangażowaniem przedstawicieli różnych państw i społeczności zagranicznych. Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych jest platformą efektywnej współpracy samorządów. Dzięki platformie przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych mogą bezpośrednio omawiać kwestie powojennej odbudowy państwa, inicjatywy na rzecz normalizacji życia społeczności, a co najważniejsze otrzymać kompleksowe wsparcie ze strony organizatorów i partnerów.

Dzisiaj mamy już wiele przykładów współpracy, ale wszyscy oczekują od nas bardziej uporządkowanego programu. I mam nadzieję, że Kongres stanie się taką platformą – powiedział szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

Na szczycie planowana jest dyskusja o reintegracji i odbudowie terytoriów ukraińskich, przezwyciężaniu wyzwań humanitarnych i przywracaniu życia wspólnot lokalnych z udziałem międzynarodowych organizacji rządowych i pozarządowych. Uczestnicy wydarzenia poruszą również kwestię rozminowywania i innowacyjnego rozwoju terytoriów.

Osobisty udział w szczycie potwierdziło 91 przedstawicieli z 18 krajów. Kolejnych 111 przedstawicieli z 36 krajów bierze udział za pośrednictwem łączy wideo.

Delegacje odwiedzają także regiony Ukrainy, które ucierpiały w wyniku działań wojennych lub były pod okupacją rosyjską. Delegacja pomorska była w Buczy i Irpieniu w obwodzie kijowskim, a wicemarszałek Bonna oddał cześć pamięci ofiarom masowych mordów dokonanych w Buczy.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze