pociąg hybrydowy PKM

Elektryczne pociągi już od czerwca na torach PKM-ki

Na zelektryfikowanym odcinku PKM-ki od 12 czerwca pojawią się cztery elektryczne pociągi. Mogłoby ich być znacznie więcej, gdyby nie to, że należąca do PKP PLK linia kolejowa 201, z którą PKM łączy się za lotniskiem, nadal nie doczekała się obiecywanej od 6 lat elektryfikacji.
Karol
Uliczny
24.05.2023 / 09:45

Co dalej z linią kolejową 201?

Zamiast 90 pociągów przyjeżdżających i odjeżdżających każdego dnia z dworca we Wrzeszczu na linię PKM, mogłoby ich być dwa razy tyle. W dodatku, jeżdżących „w takcie”, a każdy z nich zabierający o stu pasażerów więcej niż obecnie oraz dwa razy więcej rowerów.

– Wreszcie moglibyśmy skutecznie rozładować tłok na linii PKM. Byłoby to możliwe, gdyby trakcja niedawno zelektryfikowanej za 89 mln zł linii PKM nie kończyła się w szczerym polu – nie kryje goryczy marszałek Mieczysław Struk.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańsk Firoga. Nowy przystanek PKM

Warto przypomnieć, że wiceminister transportu Andrzej Bittel w 2017 r. – w odpowiedzi na interpelację ówczesnego posła Marcina Horały – zapewniał, że prace modernizacyjne na linii 201 wraz z elektryfikacją zakończą się w 2022 r. Również w 2017 r. spółki PKM i PKP PLK podpisały porozumienie o współpracy, deklarując zakończenie realizacji swoich inwestycji do końca 2023 r. Tymczasem do dziś PKP PLK nawet nie rozpoczęła jeszcze swojej części inwestycji i nie wiadomo, czy i kiedy elektryfikacja linii 201 zostanie zrealizowana.

– Przez zaniedbania rządu, mieszkańcy Żukowa, Kartuz, Kościerzyny i wielu innych pomorskich miejscowości nie zobaczą nie tylko elektrycznego pociągu, ale prawdopodobnie – ze względu na zamknięcia torowe – żadnego. Warto również wspomnieć, że, równolegle do prac na linii 201, miały toczyć się prace na linii kolejowej 203 Tczew-Chojnice – przypomina marszałek Struk.

miejsce połączenia PKM i linii kolejowej 201

Miejsce połączenia PKM i linii kolejowej 201

By przynajmniej częściowo ratować sytuację, samorząd województwa zdecydował się kupić cztery pociągi hybrydowe, które będą w stanie poruszać się po zelektryfikowanej linii PKM, a następnie pojadą dalej po niezelektryfikowanej linii 201. Pociągi te pojawią się na Pomorzu już w 2024 r. To jednak jedynie częściowe rozwiązanie problemu.

Elektryczne pociągi PKM. Rozkład jazdy

Opóźnienia ze strony PKP PLK powodują, że w tym roku na zelektryfikowanej linii PKM pociągi elektryczne pojawią się w ograniczonym zakresie. Od 12 czerwca jeździć będą cztery takie składy:

  • Malbork 5:50 - Gdańsk Wrzeszcz 6:35 - Gdańsk Port Lotniczy 6:56,
  • Gdańsk Port Lotniczy 7:10 - Gdańsk Wrzeszcz 7:31 - Gdańsk Główny 7:36 - Tczew 8:00,
  • Tczew 15:34 - Gdańsk Wrzeszcz 16:03 - Gdańsk Port Lotniczy 16:24,
  • Gdańsk Port Lotniczy 17:05 - Gdańsk Wrzeszcz 17:27 - Tczew 18:00.

Pociągi te kursować będą od poniedziałku do piątku aż do rozpoczęcia wakacji (czyli do 26 czerwca). Przewozy będą realizowane zmodernizowanymi jednostkami EN57.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze