Fałszywy SMS o dokwaterowaniu uchodźców Gdynia

Fałszywy SMS o dokwaterowaniu uchodźców Gdynia

Fałszywe wiadomości straszą dokwaterowaniem uchodźców z Ukrainy w Trójmieście

Jedno lub więcej mieszkań w każdej klatce schodowej gdańskiej spółdzielni mieszkaniowej miało zostać przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy, a gdynianie otrzymywali SMS-y o zaplanowanym przywiezieniu do nich 5-osobowej rodziny uchodźczej. Obie informacje były fałszywe, a sprawy bada policja.
Jacek
Wierciński
1.04.2022 / 12:24

Choć rozsyłane w dniach poprzedzających prima aprilis, najpewniej nie stanowią żartu, a celowo usiłują rodzić napięcia w relacjach mieszkańców Trójmiasta z ukraińskimi uchodźcami wojennymi. Mowa o wiadomościach, jakie w ostatnich dniach trafiły do niektórych gdynian oraz lokatorów gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Chełm. Oba komunikaty powinny wyczulić nas na tzw. fakenewsy, czyli fałszywe informacje, wprowadzające zamieszanie, a czasem tworzone i rozpowszechniane celowo, by obecnej, trudnej sytuacji rozbudzać niezdrowe emocje.

Zarząd SM Chełm zadecydował, aby w każdej klatce został wybrany co najmniej jeden lub więcej lokali mieszkalnych, w których będzie możliwe osiedlenie obywateli Ukrainy. W przeciągu kilku dni nastąpi audyt, mający na celu dokonanie wyboru odpowiedniego mieszkania” - określone, jako zawiadomienie i rzekomo sygnowane przez prezesa spółdzielni, pismo o takiej treści trafiło do chełmskich lokatorów.

Spółdzielnia szybko zareagowała na informację o fałszywym komunikacie i ogłosiła, że o fałszerstwie powiadomione zostaną policja i prokuratura.

- Z ubolewaniem zauważamy, że Facebook wykorzystywany jest ostatnio do rozpowszechniania nieprawdziwych i w konsekwencji szkodliwych informacji na temat naszych działań i przesłanek jakimi musimy się kierować w naszej pracy. Najczęściej wstrzymujemy się z wchodzeniem w dyskusje z pełnymi ignorancji i złych intencji wpisami. Tym razem podejmiemy kroki prawne, aby szczegółowo wyjaśnić kto i dlaczego sprokurował tę informację w postaci podrobionego „zawiadomienia” – napisał na stronie internetowej spółdzielni, w imieniu zarządu Leszek Majewski, prezes zarządu SM Chełm w Gdańsku.

Przed SMS-em, rzekomo autorstwa własnych urzędników, ostrzega też gdyński magistrat.

- Zachowaj ostrożność i w żadnym wypadku nie odpisuj. To może być próba oszustwa. Urząd Miasta Gdyni nie wysyła tego typu wiadomości – uczulają władze Gdyni. W tym przypadku chodzi o wiadomość o treści:

Urząd Miasta Gdyni pragnie bardzo Panstwu podziękować za chęć przygarnięcia pod swój dach rodziny z Ukrainy. Rodzina jest 5 osobowa.kobieta z czwórką dzieci. W dniu jutrzejszym do godz 12 zostaną przywiezieni do Państwa pod wskazany adres.w razie jakichkolwiek pytań służymy pomocą.Urząd Miasta Gdynia.zlecenie nr 2346”. 

- Informujemy, że Urząd Miasta Gdyni nie wysyła takich SMS-ów do mieszkańców naszego miasta – napisali w komunikacie urzędnicy, którzy podkreślają: - W ostatnich tygodniach wiele osób, w geście solidarności z narodem Ukraińskim, udzieliło im wsparcia, w tym także noclegu we własnych mieszkaniach i domach. To postawa godna uznania. Niestety i w tej trudnej sytuacji znalazły się osoby, które próbują to w jakiś sposób wykorzystać. Nie wiemy, czy jest to jedynie kiepski żart czy próba oszustwa. O sprawie poinformowana została policja. Apelujemy, żeby na takie wiadomości nie reagować, w żadnym wypadku nie odpisywać czy nie klikać w ewentualnie przysłane linki. Gdyńskie Centrum Kontaktu w ramach prowadzonych przez siebie usług, wysyła do mieszkańców jedynie SMSy z informacją o zarezerwowanych wizytach oraz SMSy o zbliżających się terminach odbioru odpadów. Obie usługi wymagają wcześniejszego podania przez mieszkańca numeru telefonu.

Oszustwo - SM Chełm Gdańsk

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze