Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Zamknij oczy [nl] i posłuchaj „Lasu”

„Film bez obrazu” to gratka dla każdego, kto chciałby – i lubi – słuchać. W ECS we wtorek 30 maja będzie można posłuchać poruszającego reportażu dźwiękowego „Las” o wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy.
Zamknij oczy [nl] i posłuchaj „Lasu”

Autor: pixabay

Spotkanie, organizowane w Europejskim Centrum Solidarności przez Fundację Audionomia, to wydarzenie istotne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze – to wyjątkowa okazja do poznania, przy zaangażowaniu wyłącznie słuchu, poruszającej historii opowiedzianej wyłącznie dźwiękami.

- Wspólne słuchanie, w pozbawionej światła przestrzeni, pozwalają odkryć niezwykłe możliwości dźwięku jako materii narracyjnej - wyjaśnia Magdalena Świerczyńska-Dolot z Fundacji Audionomia. - Historie, tworzone bez użycia obrazów, z głosów, muzyki, ciszy i różnorodnych brzmień uruchomiają wyobraźnię i pozwalają tworzyć w niej własny „audialny film”. 

Pierwszym materiałem, który poruszy w ten sposób wyobraźnię słuchaczy, będzie reportaż Piotra Pawlaka „Las”, zwycięzca w konkursie „Audionomia Award 2022” na najlepszy reportaż dźwiękowy w Polsce, organizowany przez Fundację Audionomia. I to kolejny powód do tego, by we wtorek 30 maja pojawić się w ECS. W zaciemnionej Mediatece ECS - tak, by uwagi słuchaczy nie rozpraszały żadne obrazy - obecni usłyszą reportaż z polsko-białoruskiej granicy. W „Lesie” usłyszymy więc fragmenty rozmów telefonicznych, dźwięki, wydawane przez ludzi i pochodzące z lasu, odgłosy przeczesujących las pograniczników.

- Te dźwięki pozwalają nam dotknąć sedna strachu, desperacji i beznadziei. Autor maksymalnie zbliża nas do przybyszów, wyzwala nie tylko emocje, ale i empatię – uzasadniało jury pierwszej edycji konkursu zwycięstwo reportażu Pawlaka. Czy każdy, nawet mniej profesjonalny słuchacz, odbierze to tak samo – warto się o tym przekonać samemu. Co więcej, będzie można też porozmawiać z autorem reportażu Piotrem Pawlakiem.

Laureat głównej nagrody Piotr Pawlak, obok pozostali nagrodzeni - Mariusz Kamiński, Agnieszka Szwajgier i Joanna Sikora

Cykl spotkań Film bez obrazu”

to cykl spotkań z dźwiękowymi reportażami i dokumentami artystycznymi oraz ich autorami - czołowymi przedstawicielami polskiego środowiska audio storytellingu (termin ten można przetłumaczyć jako „opowiadanie historii”). Jak zapewniają organizatorzy - będą to historie poruszające tematy ważne dla naszego „tu i teraz”, przede wszystkim dla budowania dialogu międzykulturowego.

Z kolei podczas zaplanowanego na czerwiec spotkania będzie można posłuchać reportażu Katarzyny Michalak „Złoty chłopak”. To opowieść o Abrahamie Tuszyńskim, polskim Żydzie, urodzonym pod koniec XIX w. w Brzezinach koło Łodzi. Abraham dotarł do Rotterdamu i tam uległ magii kina. Stworzył kinowe imperium i zbudował jedno z najpiękniejszych kin świata Theater Tuschinski w Amsterdamie. Reportaż jest jednocześnie osobistą opowieścią autorki. Minęło ponad 80 lat od śmierci bohatera audycji w komorze gazowej w Auschwitz. Jego kino wciąż istnieje i jest jednym z najciekawszych zabytków Amsterdamu.

Kolejne spotkania odbędą się we wrześniu, październiku i listopadzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka