torowisko, Gdańsk Brzeźno

(fot. GZDiZ)

Trawiasty dywan pod tramwajami w Gdańsku Brzeźnie. Podpisano umowę

Brzeźno zyska trawiaste torowisko. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni podpisał umowę na wykonanie zadania z Budżetu Obywatelskiego pt. „Tramwajem po trawiastym dywanie”. Prace mają się rozpocząć w ostatnim tygodniu sierpnia i potrwać dwa tygodnie.
Anna
Merchel
23.08.2022 / 08:30

Na 100-metrowym odcinku trasy tramwajowej pomiędzy pętlą Brzeźno a ul. Południową powstanie zielone torowisko. Projekt zadania został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku. Jak argumentują jego pomysłodawcy, zielony dywan ma wkomponować się w pobliski skwer, powstały przy Domu Zdrojowym gdańskiej dzielnicy. Dodatkowym atutem zielonego torowiska, wskazanym przez autorów, jest redukcja drgań i hałasu powodowanych przez przejeżdżające tramwaje. Ponadto trawiaste torowiska zatrzymują wodę i pozwalają na obniżenie temperatury w upalne dni.

Zielony dywan zostanie wyłożony między szynami oraz w przestrzeni pomiędzy torem a krawężnikami.

– Na torowisku na przygotowanej geowłókninie oraz podłożu glebowym o specjalnym składzie ułożona zostanie trawa z rolki. Z jednej strony podłoże umożliwi utrzymanie odpowiednich warunków powietrznych i wodnych dla warstwy wegetacyjnej trawy. Z drugiej, pomoże w odprowadzeniu nadmiaru wody do istniejącego odwodnienia torowiska, co ograniczy ryzyko gnicia roślinności podczas długotrwałych opadów atmosferycznych – tłumaczy Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Strefa przyszynowa zyskać ma wkładki komorowe. Będą one izolacją elektryczną szyn, redukującą ich korozję. Dodatkowo wraz z nasadzoną zielenią obniżą poziom hałasu przejeżdżających tramwajów.

Ułożenie trawiastego „dywanu” nie będzie wiązać się ani z przebudową torowiska ani ze zmianami w układzie drogowym czy lokalizacji przystanków.

torowisko, Gdańsk Brzeźno

(fot. GZDiZ)

Wykonawcą zadania jest firma WPRD Gravel, która jako jedyna złożyła ofertę w III postępowaniu na wykonanie zielonego torowiska. Cena ofertowa brutto wynosi 325 734,75zł.

Firma po ułożeniu trawy będzie odpowiedzialna za pielęgnację zielonego torowiska: podlewanie, koszenie, nawożenie, usuwanie chwastów i grabienie oraz, w razie potrzeby, uzupełnianie ubytków roślinności przez okres 12 miesięcy.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze