Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Zmiany na przystankach po wypadku w Nowym Porcie?

Gdańska policja upubliczniła nagranie z tramwajowego monitoringu, na którym widać moment potrącenia pasażera przez auto na tzw. przystanku wiedeńskim przy ul. Oliwskiej. Mundurowi apelują do kierowców o ostrożność oraz każdorazowo zredukowanie prędkości przed przejściami dla pieszych czy przystankami zlokalizowanymi na jezdni. Temat stał się również przedmiotem zainteresowania ze strony osób odpowiedzialnych w mieście za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
przystanek wiedeński

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Policjanci 20 czerwca, przed godz. 21:00 zostali powiadomieni o wypadku drogowym, do którego doszło na przystanku tramwajowym na ul. Oliwskiej. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy ruchu drogowego wynikało, że kierująca toyotą 29-latka nie zatrzymała auta przed tzw. przystankiem wiedeńskim, w wyniku czego potrąciła wysiadającego z tramwaju mężczyznę. Mieszkaniec Gdańska trafił do szpitala.

WIĘCEJ O WYPADKU PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Pasażer wysiadał z tramwaju w Gdańsku. Został potrącony przez samochód!

Policja w poniedziałek, 4 lipca opublikowała nagranie, by pokazać, czym mogą skutkować brak skupienia, nierozwaga na drodze i niestosowanie się do znaków.

Widać na nim, jak samochód wjeżdża w strefę znaku P-17, wyznaczającą miejsce przystanku, a następnie uderza z impetem w pasażera, którego siła odrzuca na chodnik. Wypadku uniknęły dwie kolejne osoby, które w ostatniej chwili wskoczyły do pojazdu GAiT.

– Całe zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę tramwaju. Nagranie publikujemy ku przestrodze, aby pokazać, że chwila nieuwagi na drodze może doprowadzić do tragedii – mówi podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. – Przypominamy, że, zgodnie z art. 26 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.

Przystanki wiedeńskie. Jak zminimalizować ryzyko wypadków?

Radny Bogdan Oleszek z Wszystko dla Gdańska uważa, że, mimo klarownych przepisów, temat powinien trafić pod obrady komisji samorządu i ładu publicznego. Jego zdaniem, należy zastanowić się, w jaki sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia podobnych przypadków w przyszłości oraz czy istnieje potrzeba dodatkowego oznakowania wszystkich tego typu przystanków w mieście. W ostatnim czasie podobne powstały na Przeróbce czy Stogach.

O przeanalizowanie możliwości poprawy bezpieczeństwa zaapelował również radny Przemysław Majewski. W interpelacji do prezydent Gdańska pyta, czy pasażerowie mogliby być dodatkowo informowani głosowo lub znakami na drzwiach o konieczności zachowania czujności przy wychodzeniu na jezdnię, oraz czy planowane są szkolenia pracowników GAiT, by wyczulić ich na kwestie bezpieczeństwa w obrębie tzw. przystanków wiedeńskich.

– Niestety, nie jest to jednostkowa sytuacja – mówi radny Prawa i Sprawiedliwości. – Mieszkańcy zwracają uwagę na podobne incydenty, które, na szczęście, nie skończyły się wypadkami. Wydaje się zasadne podjęcie działań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa pasażerów wysiadających z pojazdów komunikacji miejskiej.

Przystanki wiedeńskie. Temat trafił pod obrady komisji bezpieczeństwa

Na środę, 6 lipca zaplanowano posiedzenie komisji bezpieczeństwa z udziałem urzędników oraz policji. Być może, zakończy się wydaniem rekomendacji dla przyszłych rozwiązań w obrębie przystanków.

– Przepisy są w tym przypadku jednoznaczne – kierowca musi zatrzymać się przed przystankiem i pozwolić pasażerom wsiąść oraz wysiąść z tramwaju. Niestety, zdarzają się przypadki, gdy zamyśli się i dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń – mówi radny Przemysław Ryś z Koalicji Obywatelskiej, członek komisji. – Być może, rozwiązaniem byłoby zainstalowanie przed przystankami dodatkowych świateł ostrzegawczych, które uruchamiałyby się automatycznie po wjeździe tramwajów. Wydaje się, że z technicznego punktu widzenia jest to do zrobienia. Na pewno powinno zostać zastosowane jakieś dodatkowe rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo.

Przystanki wiedeńskie. Obowiązki pieszych

Przy tej okazji policjanci wskazują na obowiązki, jakie kodeks drogowy nakłada na pieszych. Zgodnie z przepisami:

  • pieszy może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego,
  • wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi bezwzględnie zachować szczególną ostrożność, co oznacza:
    • zwracanie uwagi na:
      • sygnały dawane przez kierowców,
      • sygnalizację świetlną,
    • obserwowanie innych uczestników ruchu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka