przemoc

(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne)

W Gdańsku powstaje grupa wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy

Gdański oddział Centrum Praw Kobiet prowadzi rekrutację do grupy wsparcia dla mieszkanek Gdańska doświadczających przemocy. Spotkania rozpoczną się 20 czerwca 2022 roku. Będą odbywały się przez 20 tygodni w każdy poniedziałek w godz. 16:00-18:30.
Julia
Michalska
12.05.2022 / 14:14

Przemoc jest palącym problemem społecznym, którego doświadczają ludzie na całym świecie. Przyjmuje ona wiele form, a każda z nich pozostawia trwałe rysy na psychice. Przemocy może doświadczyć każdy, jednak najbardziej narażone są na nią kobiety, dlatego grupy wsparcia dla kobiet działają w wielu polskich miastach.

 Także gdański oddział Centrum Praw Kobiet organizuje grupę wsparcia dla mieszanek miasta, które doświadczają przemocy. 

– Uczestnictwo w grupie wsparcia jest ważnym elementem w procesie wychodzenia z przemocowej relacji. Poznanie osób będących w podobnej sytuacji, budowanie sieci wsparcia, przerwanie milczenia i izolacji pomagają kobietom przekierować swój potencjał na zadbanie o siebie, swoje bezpieczeństwo, zdrowie i potrzeby – mówi Kalina Halemba, psycholożka Centrum Praw Kobiet w Gdańsku

Doświadczasz przemocy? W Gdańsku powstaje grupa wsparcia

Praca w grupie będzie odbywała się z wykorzystaniem różnych metod, m.in.:

  • wykładów,
  • pracy indywidualnej,
  • dyskusji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zabił i pokroił ciało 23-letniej Pauliny. Wyrok: 25 lat więzienia

Przedstawione zostaną także techniki relaksacyjne i odbędą się projekcie fragmentów filmów. Kobiety, które zdecydują się dołączyć do grupy, dowiedzą się m.in.:

  • czym jest przemoc,
  • co odróżnia ją od konfliktu,
  • jakie są mechanizmy przemocy,
  • poznają jej rodzaje
  • oraz to, jakie są konsekwencje jej doświadczania.

W ramach grupy przewidziane jest również spotkanie z prawniczką. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Radni zdecydowali – Gdańsk ma Rondo Praw Kobiet

Grupę wsparcia poprowadzi Maja Trzeciak, magister psychologii po Uniwersytecie Wrocławskim, związana z Centrum Praw Kobiet od 2021 roku, gdzie świadczy pomoc psychologiczną.

Udział w grupie jest bezpłatny, ma ona charakter zamknięty, co oznacza, że po jej utworzeniu nie dołączą do niej nowe osoby.

Grupa liczyć będzie maksymalnie 15 osób, udział możliwy jest po odbyciu indywidualnej konsultacji z psycholożką prowadzącą.

Na konsultację można zapisać się:

  • telefonicznie: 58 341 79 15, 604-590-117,
  • lub osobiście w sekretariacie Centrum Praw Kobiet w Gdańsku przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00.

Link do wydarzenia na Facebooku tutaj.

Jak działają grupy wsparcia dla kobiet?

W Internecie można znaleźć wiele opinii na temat działań grup wsparcia. Jedną z osób, które uczestniczyły w takiej grupie, jest Anna. Kobieta doświadczyła przemocy domowej.

– Grupa, w której byłam, powstała w 2014 roku i trwała do końca marca 2015 roku. Zostałam na nią skierowana przez psychologa z Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ulicy Biskupa Dominika w Gdyni. Prowadzone były zapisy i psychologowie wybierali kobiety, które najbardziej tego potrzebowały. W grupie było nas 9. Każda z nas była ofiarą przemocy. Uważam, że spotkania takich grup są bardzo potrzebne, ponieważ kobiety dowiadują się, że nie są same w takich sytuacjach. Że wiele innych kobiet też je przeżywa. Dobrze jest na takich spotkaniach otrzymać pomoc od innych kobiet, które mogą podpowiedzieć, co można zrobić, pokierować, gdzie się udać, jak się nie dawać tej przemocy. Oprócz tego, pomoc specjalistyczna jest bezcenna – mówi Anna. 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze