Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

„Aniołowo”. Idea, która połączyła wszystkich [nl] w Chojnicach

Nie zawsze jest tak, że wszyscy od prawa do lewa, jak jeden mąż przyklaskują jakiemuś pomysłowi. Zawsze jest jakieś ale... W tym przypadku jednak nawet politycy różnych opcji zwarli szeregi. Idea budowy hospicjum stacjonarnego w Chojnicach przez Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum właśnie się ziściła.
hospicjum „Aniołowo” w Chojnicach, otwarcie
Prezes TPH w Chojnicach Małgorzata Kaczmarek (z lewej) i Barbara Stachowicz, radna pierwszej kadencji w Chojnicach, która wraz z mężem i księdzem Henrykiem Cyrzanem tworzyła podwaliny pod hospicjum (fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

Budowa drugiego w Chojnicach hospicjum stacjonarnego trwała jedenaście lat. „Aniołowo”, bo taką nazwę nosi to miejsce, to tylko i wyłącznie zasługa mrówczej, a wręcz tytanicznej, pracy kobiet, które połączyła idea oraz Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum. Do tej pory, głównie jako wolontariuszki, niosły pomoc w domach osobom potrzebującym, a także wspierały dobrym słowem ich bliskich. Teraz będą mogły to robić w godnych warunkach.

– Niemożliwe stało się możliwe. To wspólne dzieło całego naszego społeczeństwa. Tak jak puzzle składają się w jeden obraz z tysięcy elementów, tak „Aniołowo” składa się z tysięcy serduszek, które nas wspierały i wspólnie tworzyły to dzieło. Nie sposób tu wymienić wszystkich, więc dziękuję każdemu z osobna – powiedziała podczas uroczystego otwarcia Małgorzata Kaczmarek, prezes TPH w Chojnicach, która również podziękowała członkom zarządu TPH.

Otwarcie hospicjum stacjonarnego w Chojnicach (fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)
Otwarcie hospicjum stacjonarnego w Chojnicach (fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

– Nasze hospicjum powstało w 1993 roku z inicjatywy Barbary i Stanisława Stachowiczów oraz księdza Henryka Cyrzana. Spotkało się wówczas kilkanaście osób, którym nie była obca idea hospicjum. Od początku marzyliśmy właśnie o hospicjum stacjonarnym – wspominała Bernadeta Klunder z TPH.

Niemożliwe stało się możliwe. To wspólne dzieło całego naszego społeczeństwa. Tak jak puzzle składają się w jeden obraz z tysięcy elementów, tak „Aniołowo” składa się z tysięcy serduszek, które nas wspierały i wspólnie tworzyły to dzieło.

Małgorzata Kaczmarek / prezes TPH w Chojnicach

W 2011 roku TPH otrzymało od miasta Chojnice działkę w sąsiedztwie Lasku Miejskiego z nieczynnym i zniszczonym obiektem po byłym szpitalu płucnym. I wówczas rozpoczęto przymiarki do budowy hospicjum. O tej drodze opowiadała wiceprezes Mariola Henszke, która osobiście była bardzo zaangażowana w budowę hospicjum.

Otwarcie hospicjum stacjonarnego w Chojnicach (fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)
Otwarcie hospicjum stacjonarnego w Chojnicach (fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

W Chojnicach powstało hospicjum „Aniołowo”

„Aniołowo” zaczęto budować w 2013 roku i powstawało przez kolejne 9 lat. Kosztowało „tylko” nieco ponad 10 mln zł. Wiele prac zostało wykonanych pro bono zarówno przez ludzi, jak i firmy – od projektu po budowę czy nadzory. Nie byłoby to jednak wszystko możliwe, gdyby też nie finansowe wsparcie rządu, lokalnych samorządów i przedsiębiorców. Budowę udało się dokończyć także dzięki licznym wpłatom ludzi dobrej woli i przyjaciołom TPH, m.in. z Holandii czy z Niemiec. Na uwagę zasługuje gest przedsiębiorców z gminy Chojnice, państwa Słomińskich, którzy w zeznaniu rocznym oddali na budowę hospicjum 1 proc. podatku, co przełożyło się na pokaźną kwotę.

– To niesamowity precedens, bo tę budowę wspierali wszyscy – od rządu, przez samorząd, po przedsiębiorców i osoby fizyczne. Jednak i tak największym kapitałem tego miejsca jesteście wy – powiedział do pań z TPH burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka