Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Ambasadorzy Kociewia i Perełki Kociewia poszukiwani

Kasztelania Bytońska przyjmuje kandydatury do tytułu Ambasador Kociewia oraz Perełka Kociewia. Termin zgłoszeń upływa 12 czerwca. Wyróżnienia wręczone zostaną podczas IV Plachandrów Kociewskich.
Ambasadorzy Kociewia i Perełki Kociewia poszukiwani

Autor: Krystyna Paszkowska I Zawsze Pomorze

W tym roku Plachandry Kociewskie zatoczyły koło, by - po wędrówce z Piaseczna przez Wirty i Gruczno - wrócić na teren powiatu tczewskiego. To w Piasecznie przy okazji Piaseczno Folklor Festiwal Kociewiacy i miłośnicy tego regionu spotkali się na I Walnych Plachandrach przy okazji Piaseczno Folklor Festiwal. Wówczas przyznano też po raz pierwszy tytuły Ambasadora Kociewia i Perełki Kociewia.

Ambasadorzy Kociewia

Pierwszym Ambasadorem Kociewia w kategorii indywidualnej został Wojciech Cejrowski, zaś w kategorii zbiorowej – zespół folklorystyczny „Modraki” z Pelplina. Tytuły Perełki odebrali: Izabela Czogała z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gd. i Patryk Podwojski, oliwski, katedralny organista ze Zblewa.

Kolejna edycja plachandrowania (wędrowania) zakończyła się w Wirtach, przy okazji Jarmarku Kociewskiego. W kategorii indywidualnej Ambasadorką Kociewia została prof. Maria Pająkowska-Kensik, językoznawca, regionalistka, autorka książek o Kociewiu. W kategorii zbiorowej tytuł otrzymało Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia, mikroprzedsiębiorstw - firma Reflex, a wśród firm średnich i dużych – Broker. Przyznano także nagrody specjalne: Arboretum Wirty i Wydawnictwu Bernardinum. Perełkami Kociewia zostali: Przemysław Kilian, naukowiec, Damian Domański, bibliotekarz, działacz społeczny oraz sportsmenka Oktawia Nowacka.

Na kolejną edycję Plachandrów trzeba było poczekać aż do 2022 roku. Wszystko przez pandemię koronawirusa. Ale warto było poczekać. III Plachandry Kociewskie odbyły się w malowniczym Grucznie. Tytuł Ambasadora Kociewia trafił do: Zbigniewa Gełdona twórcy teatru lalkowego z Nowego oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej. Ambasadorami kociewskiego biznesu zostali: FSL Foto Studio Labor ze Starogardu Gd. i Zakład Produkcji Mebli Feniks ze Skarszew. Perełkami Kociewia zostali: Oskar Ludwiczak z ZK-P oddział Kociewski w Tczewie oraz Kinga Wylęgły, utalentowana wokalistka oraz lekkoatletka.

Mamy wiosnę i już pora, aby pomyśleć o tym komu zaszczytne tytuły Ambasadora oraz Perełki Kociewia powinny przypaść w tym roku. Kasztelania Bytońska właśnie ogłosiła nabór.

- W czasach globalizacji, wszelkiej unifikacji, dążenia do ujednolicania ważne jest, aby znaleźć swoje miejsce na Ziemi, swoją Itakę, do której będzie się chciało wracać, aby tam szukać tych wartości, tradycji i wspomnień, które tworzą człowieka i pokazują mu drogę życia – mówi Bogdan Wiśniewski ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Kociewski w Pelplinie. - Człowiek musi – tak jak roślina – zakorzenić się, aby jego życie dawało owoce. A tym korzeniami, tymi Itakami, tymi miejscami na Ziemi są małe Ojczyzny. Ks. Janusz St. Pasierb pisał: „Małe ojczyzny wzbogacają ojczyznę wielką i wzbogacają też olbrzymią symfonię świata. Bylibyśmy w nim zagubieni, gdyby nie ten klucz, który zabieramy z domu”.

Bogdan Wiśniewski podkreśla, że należy ze szczególną troską promować to, co bliskie, co swojskie, aby pokazywać jego niepowtarzalność i wielkość. Jak zaznacza, właśnie takie przeświadczenie towarzyszyło w 2018 r. gronu regionalistów, któremu przewodził Tomasz Damaszk - pomysłodawca cennej inicjatywy przyznawania honorowego tytułu Ambasador Kociewia. Tytuł ten przyznawany jest w kilku kategoriach: indywidualnej, zbiorowej i biznesowej.

Kto może zostać Ambasadorem Kociewia?

Ambasadorami Kociewia mogą zostać osoby reprezentujące różne sfery życia społecznego: kultury, edukacji, nauki, polityki, sportu, działalności społecznej i charytatywnej (wyróżnienie w kategorii indywidualnej) oraz instytucje, stowarzyszenia, fundacje, placówki kulturalne i oświatowe, zespoły artystyczne, grupy nieformalne (wyróżnienie w kategorii zbiorowej). Podstawowym warunkiem otrzymania tytułu jest szeroko pojęta działalność na rzecz Kociewia oraz szeroko pojęta promocja tego regionu.

Ambasadorem Kociewia w świecie biznesu może zostać przedsiębiorstwo, które wykazuje związek z tym regionem, przyczynia się do rozwoju gospodarczego i ekonomicznego regionu, pozytywnie wpływa na lokalny rynek zatrudnienia, wspiera - poprzez patronat lub sponsoring - wydarzenia na Kociewiu. To jedyna kategoria, która podzielona na podkategorie: przedsiębiorstwa mikro i małe oraz średnie i duże.

Tytuł Perełki Kociewia skierowany jest ludzi młodych, nie starszych niż 35 lat. Ważne, aby ta osoba posiadała szczególny dorobek na rzecz Kociewia w różnych dziedzinach życia społecznego (kultura, sztuka, sport, przedsiębiorczość, nauka, inna działalność).

Prawo zgłaszania kandydatur mają osoby fizyczne i prawne z terenu Polski. Wnioski można pobrać ze strony internetowej www.kociewie24.eu Zgłoszenia przyjmowane są do 12 czerwca na adres: Kasztelania Bytońska, Bytonia, ul. Kasztelańska 3, 83-210 Zblewo (z dopiskiem: Ambasador Kociewia lub Perełka Kociewia).

- Pamiętajmy, żeby promować, wyróżniać, honorować tych, którzy z naszym regionem związali swoje życie – apeluje Bogdan Wiśniewski. - Są Kociewiakami z pochodzenia albo też z zamiłowania, tutaj mieszkają i działają, tworząc pozytywny wizerunek Kociewia – łagodnej krainy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka