Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Jak wyizolować DNA z owoców? Sprawdź podczas Nocy Biologów!

Warsztaty z tworzenia modelu czaszki delfina w 3D, izolacja DNA owoców, kuchnia molekularna czy wykład na temat katastrof ekologicznych w rzekach – takie i wiele innych warsztatów w jeden wieczór możliwe jest tylko podczas Nocy Biologów. W Gdańsku jedną z największych imprez popularnonaukowych organizują Wydział Biologii i Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed.
Jak wyizolować DNA z owoców? Sprawdź podczas Nocy Biologów!

Autor: Cezary Bogus | UG | nocbiologow.pl

Noc Biologów to jedna z najchętniej odwiedzanych imprez popularnonaukowych w Polsce. W tym roku naukowcy z gdańskich uczelni zaplanowali na piątek, 13 stycznia niemal 100 atrakcji.

Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest „Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość”. Naukowcy UG przygotowali dziesiątki atrakcji związanych z tym tematem, w tym warsztaty z tworzenia modelu czaszki delfina w 3D czy wykład na temat katastrof ekologicznych w rzekach.

Po raz pierwszy w historii Nocy Biologów na UG wydarzenie poprowadzą także studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Młodzi artyści zaprezentują autorskie projekty, dla których inspiracją była... czaszka bobra europejskiego.

Chcemy pokazać, że biologia to fascynująca nauka, ale wszystko przekazać w przystępny sposób

dr Elżbieta Sontag / UG

Tymczasem, na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed, uczestnicy będą mogli poznać barwny świat roślin oraz nauczyć się kuchni molekularnej. Wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach pikniku popularnonaukowego w głównym holu budynku MWB UG i GUMed w godzinach 16-20.

Część zajęć odbędzie się poza uczelnią. W godz. 17-20 pracownicy gdańskiego ZOO pokażą nocne życie dzikich zwierząt, a o godz. 17.30 w Gdyńskim Akwarium rozpoczną się warsztaty połączone ze zwiedzaniem „Powrót do przyszłości”.

To już dwunastu edycja ogólnopolskiej imprezy. Na samym Wydziale Biologii wydarzenia potrwają aż 140 godzin lekcyjnych. 

- Chcemy pokazać, że biologia to fascynująca nauka, ale wszystko przekazać w przystępny sposób - mówi dr Elżbieta Sontag z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii UG koordynująca wydarzenie na Wydziale Biologii.

W programie m.in. wykłady o mikroplastiku, o ludzkim mikrobiomie i o tajemnicach testów diagnostycznych, warsztaty kuchni molekularnej czy izolowania DNA z owoców oraz piknik popularnonaukow, na którym będzie można dowiedzieć się m.in. czym jest hodowla roślinna in vitro, w jaki sposób hoduje się rośliny w szkle albo jak można wykorzystać sinice. Szczegółowy program znajdziesz TUTAJ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka