Jeździsz rowerem? Weź udział w Badaniu Klimatu Rowerowego

W Tczewie rusza Badanie Klimatu Rowerowego 2022. Dla miasta jest to już trzecie tego typu badanie. Pierwsze w 2018 było pilotażem i Tczew jako pierwsze miasto w Polsce brał w nim udział.
Krystyna
Paszkowska
9.10.2022 / 13:23

Badanie Klimatu Rowerowego 2022

Jeśli jeździsz rowerem codziennie, czasami lub tylko sporadycznie, to Twoja opinia dla badaczy klimatu rowerowego jest wręcz bezcenna.

- Dla naszego miasta jest to już trzecie tego typu badanie. Pierwsze w 2018 było pilotażem i jako pierwsze miasto w Polsce braliśmy udział w tym badaniu - mówi Grzegorz Pawlikowski, oficer rowerowy przy Urzędzie Miejskim w Tczewie. - W drugim w 2020 roku brało już udział 90 miast i gmin, w tym Tczew. Czas porównać się z wynikami sprzed dwóch i czerech lat. Sprawdźmy wspólnie co się zmieniło. Udział w ankiecie jest anonimowy, a jej wypełnienie zajmuje około 10 minut – dodaje nasz rozmówca.

Czego oczekują badacze klimatu rowerowego? Przedstaw swoją opinię na temat warunków korzystania z roweru w Twojej miejscowości lub gminie. Podziel się swoimi spostrzeżeniami z osobami kształtującymi politykę rowerową i zarządcami ruchu. Przekaż ważną informacje zwrotną – opinię eksperta, codziennego użytkownika przestrzeni publicznej.

Grzegorz Pawlikowski
oficer rowerowy przy UM w Tczewie

Dla naszego miasta jest to już trzecie tego typu badanie. Pierwsze w 2018 było pilotażem i jako pierwsze miasto w Polsce braliśmy udział w tym badaniu. W drugim w 2020 roku brało już udział 90 miast i gmin, w tym Tczew. Czas porównać się z wynikami sprzed dwóch i czerech lat. Sprawdźmy wspólnie co się zmieniło. Udział w ankiecie jest anonimowy, a jej wypełnienie zajmuje około 10 minut

Badanie Klimatu Rowerowego 2022. Jak wziąć w nim udział?

- Narzędziem badawczym jest ankieta on-line – wyjaśnia Grzegorz Pawlikowski. - Należy wejść na stronę internetową www.rowerowyklimat.pl, po naciśnięciu przycisku „weź udział – wypełnij ankietę” następuje przeniesienie do formularza ankiety.

Przybliżmy czym jest Badanie Klimatu Rowerowego. To próba zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Tczewie. Badanie zostało przeprowadzone według sprawdzonej i rozwijanej od 1998 roku metodologii “Fahrradklima – Test” i było realizowane przez Polską Unię Mobilności Aktywnej (PUMA) w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).

Zanim przystąpi się do badania, to warto wiedzieć. W badaniu w skali ocen od 1 do 6, “jedynka” to najlepsza ocena, a “szóstka” to najgorsza. W badaniu w 2020 roku miasto Tczew uzyskało średni wynik 2,73 (w 2018 było to 3,15). Był to dobry wynik, patrząc na naszego zachodniego sąsiada. Średni wynik miast niemieckich w klasie miast 50.000-100.000 mieszkańców to 3,8.

- Na ponad 100 miast niemieckich w tym przedziale ludnościowym (50 tys. - 100 tys), tylko jedno z nich miało lepszy wynik, niż Tczew - zauważa oficer rowerowy. - W badaniu z 2020 roku miasto Tczew spośród 27 pytań poprawiło wyniki w 26 z nich, a w jednym utrzymało ocenę na podobnym poziomie. Jak będzie tym razem? To zależy od Was! Czekamy na Wasze odpowiedzi - zachęca.

Wyniki badania, w szczególności te moduły gdzie odpowiedzi były najniższe, posłużą do wprowadzania konkretnych rozwiązań oraz ujęcia odpowiednich działań w programach i kampaniach realizowanych m.in. w Tczewie.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze