Koalicja Ruchów Miejskich z Gdyni chce wygrać z Samorządnością Wojciecha Szczurka

Stowarzyszenia Bryza, Gdynianka, Marzę o Gdyni i Miasto Wspólne Gdynia/KRM ogłosiły powstanie gdyńskiej Koalicji Ruchów Miejskich. Blok deklaruje wystawienie „silnego kandydata na prezydenta”. Przed niespełna miesiącem swoją kandydatkę na prezydenta Gdyni zaprezentowała Federacja Gdyński Dialog.
Dorota
Abramowicz
22.11.2023 / 16:19

Na razie nic nie wskazuje, by gdyńskie stowarzyszenia i organizacje miejskie gotowe były na wystawienie wspólnego kandydata gotowego na rywalizację z obecnym prezydentem Wojciechem Szczurkiem w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Pod koniec października usłyszeliśmy, że Federacja Gdyński Dialog (utworzona w 2022 r. m.in. przez stowarzyszenia Bryza, Młodzi na rzecz Gdyni – Gdynianka, Ruch Miejski Wspólna Gdynia) wybrała Aleksandrę Kosiorek jako swoją kandydatkę na prezydent Gdyni w nadchodzących wyborach samorządowych.

WIĘCEJ: Kto kandydatem na prezydenta Gdyni? 

Tymczasem w środę, 22 listopada te same stowarzyszenia Bryza, Gdynianka oraz Marzę o Gdyni i Miasto Wspólne Gdynia/KRM ogłosiły powstanie Koalicji Ruchów Miejskich.

Jak wynika z informacji przekazanej przez Łukasza Piesiewicza z Miasta Wspólnego Gdynia/KRM, celem koalicji  jest zbudowanie szerokiego ruchu, skupiającego wszystkie demokratyczne ugrupowania, opozycyjne wobec rządzącego od 25 lat miastem prezydenta Szczurka. - Rozmowy z kolejnymi chętnymi do dołączenia do projektu są zaawansowane i w najbliższych tygodniach poznamy kolejnych koalicjantów   - deklaruje Łukasz Piesiewicz.

Zdaniem Filipa Iwena ze stowarzyszenia Gdynianka sami społecznicy przy efektywnym progu wyborczym na poziomie kilkunastu  procent, mogliby liczyć na symboliczną obecność w radzie.

Filip Iwen
stowarzyszenie Gdynianka

Tylko silny i zróżnicowany blok jest w stanie zapewnić zmianę w Gdyni, uzdrowić relacje między dziś zwasalizowaną przez prezydenta radą miasta, a władzą wykonawczą. Interesuje nas realna zmiana w Gdyni, która sprawi, że obecni włodarze nie utrzymają władzy. W ramach dużego bloku jesteśmy w stanie wygrać z Samorządnością Wojciecha Szczurka.

Członkowie koalicji deklarują, że zajmą sprawami niewyjaśnionymi przez obecną Radę Miasta (np. prywatyzacją szkolnictwa, czy sprzedażą działki przy ul. Przemyskiej). W nadchodzącej kampanii zamierzają przedstawić recepty m.in. na podniesienie z upadku komunikacji zbiorowej, powstrzymanie zapaści gdyńskiej edukacji i zatrzymanie jej dalszej prywatyzacji, rozwiązanie problemów mieszkaniowych i demograficznych Gdyni.  

Chcą także wystawić swojego silnego kandydata” na prezydenta. Nazwisko kandydata pozostaje  jednak na razie tajemnicą..

 - Czekamy na naszych partnerów, z którymi rozmawiamy o budowie bloku - mówi Łukasz Piesiewicz. -  Jednostronne ogłoszenie nazwiska osoby, która będzie walczyć o fotel prezydenta, oznaczałoby zamknięcie się na współpracę z innymi.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze