Osowa, ul. Borchardta w stronę obwodnicy, rok 1989. Zdjęcie ze zbiorów Andrzeja Kowalczyka

Kokoszki, Matarnia i Osowa na starych zdjęciach i pamiątkach

Dzięki właścicielom zdjęć i innych pamiątek, gdańskie Kokoszki, Matarnia i Osowa mogą stać się kolejną odsłoną projektu Historie Gdańskich Dzielnic. W najbliższą środę, 29 marca, w tych dzielnicach odbędzie się stacjonarna zbiórka pamiątek, dokumentujących ich historię.
Redakcja
Zawsze Pomorze
28.03.2023 / 16:08

Pracownicy Muzeum Gdańska będą przyjmować fotografie oraz pamiątki ilustrujące życie codzienne Kokoszek, Matarni i Osowej i ich najważniejsze budynki. 

- Każdego roku przeprowadzamy zbiórkę fotografii, ukazujących życie codzienne dzielnic w przeszłości. Interesują nas fotografie przedstawiające życie codzienne mieszkańców i krajobrazy oraz ciekawe miejsca - mówi Rita Brzezińska z Muzeum Gdańska, koordynatorka zbiórki. - W tym celu, po raz pierwszy, udajemy się do każdej z dzielnic i będziemy prowadzić zbiórkę stacjonarnie.

Stacjonarna zbiórka to propozycja adresowana głównie do osób starszych, osób które nie mają skanera lub komputera, a chciałyby, aby ich pamiątka znalazła się na wystawie, w książce lub trafiła do zbiorów Muzeum Gdańska. Od 2017 r. Muzeum Gdańska realizuje projekt „Historie Gdańskich Dzielnic”, którego celem jest przedstawienie dziejów małych ojczyzn, z których składa się Gdańsk. Projekt składa się z trzech części: wystawy plenerowej, prezentowanej na terenie dzielnic, wykładów popularnonaukowych oraz publikacji o charakterze naukowym. Publikacja o Kokoszkach, Matarni i Osowej planowana jest na 2025 rok. Aby ją ukończyć, muzealnicy poszukują zdjęć i pamiątek, które każdy chętny może przekazać do Muzeum Gdańska, albo oddać je w celu przygotowania kopii cyfrowych.

Matarnia, procesja Bożego Ciała, ok. roku 1970. Zdjęcie pochodzi z archiwum rodzinnego pani Rąbcy-Jaworskiej

Jakie zdjęcia można przekazać?

Przekazane zdjęcia powinny ilustrować życie dzielnic do około 2010 roku. Zebrane w trakcie zbiórki fotografie i obiekty zostaną wypożyczone do Muzeum Gdańska w celu ich digitalizacji i zwrócone właścicielom. Można zgłosić chęć ich przekazania do zbiorów Muzeum Gdańska.

- W ramach zbiórki otrzymaliśmy do tej pory około 80 fotografii. Od jednego z mieszkańców dostaliśmy niezwykle ciekawy zbiór zdjęć, ukazujący zmiany w krajobrazie Osowej na przełomie XX i XXI wieku – dodaje Rita Brzezińska. – Dużo z nadesłanych fotografii ilustruje życie codzienne mieszkańców, np. zabaw dzieci na placu w otoczeniu bloków i starych budynków, czy uczestników uroczystości. I właśnie takich fotografii poszukujemy. Przyjmiemy również ciekawe pamiątki związane z historią dzielnic.

Osoby zainteresowane projektem proszone są o przyniesienie oryginalnych zdjęć z przygotowanym opisem (data i miejsce wykonania fotografii oraz przedstawione na nich obiekty i osoby). Możliwe jest przekazanie innych przedmiotów, np. dokumentów, czy pamiątek rodzinnych. Istotne, aby obiekty obrazowały historię dzielnic i były z nimi związane. Najciekawsze z nich znajdą się na wystawie plenerowej „Historie Gdańskich Dzielnic: Kokoszki, Matarnia, Osowa”, której otwarcie zaplanowane jest na 17 czerwca w Kokoszkach.

Gdzie i kiedy można przekazać pamiątki?

Zbiórka stacjonarna odbędzie się w środę, 29 marca 2023 r.:

  • Kokoszki: Biblioteka Kokoszki, ul. Azaliowa 18, godz. 12.00-13.00;
  • Matarnia: Szkoła Podstawowa nr 82, ul. Radarowa 26, godz. 13.30-14.30;
  • Osowa: Klub Sąsiedzki GARAŻ, ul. Kielnieńska 128, godz. 15.00-16.00.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze