Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Kolumbarium na cmentarzu w Malborku ukończone

Pierwsze na terenie powiatu malborskiego kolumbarium zostało wybudowane na Cmentarzu Komunalnym w Malborku. Inwestycja to po części rezultat zainteresowania pochówkami urnowymi bez tradycyjnej mogiły, z drugiej rosnącymi opłatami za utrzymanie grobu. Choć koszt wynajęcia niszy pod urnę również do niskich nie należy. Na Powiślu i Żuławach najbliższe kolumbarium znajduje się w Kwidzynie.
Nowe kolumbarium powstało na Cmentarzu Komunalnym w Malborku (Fot. Piotr Piesik)

Już od kilkunastu lat rozważano w Malborku budowę kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym. Coraz częściej mieszkańcy odchodzą od tradycyjnego modelu rodziny, kiedy kolejne pokolenia żyją w pobliżu siebie, także dbając o mogiły na cmentarzach. Gdy bliscy zmarłych mieszkają coraz dalej - nawet w innych krajach - coraz trudniej o systematyczną opiekę nad nagrobkami oraz terminowe opłacanie należności za miejsce na nekropolii. W rezultacie wysyłane są monity o uiszczenie opłaty (jeśli znany jest adres bliskich), na nagrobkach naklejane są wezwania do kontaktu z administracją cmentarza (zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych, kiedy odwiedzamy groby bliskich), w ostateczności groby są likwidowane. 

Do tego dołączyło się coraz częstsze kremowanie zwłok zmarłych. W rezultacie coraz większe jest zainteresowanie grobami urnowymi. Możliwe jest "dochowanie" urny do tradycyjnej mogiły lecz także umieszczenie urny w niszy kolumbarium.

Kolumbarium powstało przy głównym wejściu na Cmentarz Komunalny w Malborku (Fot. Piotr Piesik)

Takie kolumbarium wybudowano na Cmentarzu Komunalnym w Malborku, to pierwsze takie miejsce w całym powiecie. W trzech segmentach znajdują się 63 nisze. Przed nimi ławki. Opłata za niszę na okres 20 lat wynosi 3500 złotych. Za każdą następną urnę umieszczoną w niszy 900 złotych, ponadto opłata eksploatacyjna 175 złotych płatna przy pochówku. Oczywiście w jednej niszy umieścić można kilka urn. 

Jak to się ma wobec opłat za tradycyjne mogiły? W przypadku malborskiej nekropolii opłata eksploatacyjna za grób na okres 20 lat to 350 złotych, tzw. opłata prolongacyjna na 20 lat za grób duży to 300 złotych. Cennik jest dość rozbudowany, np. przy kolejnym pochówku w tym samym grobie trzeba jeszcze uiścić 350 złotych. Warto jednak zauważyć, że w przypadku kolumbarium odchodzi nam koszt wybudowania nagrobka, który może znacznie przekraczać owe 3500 złotych za rezerwację niszy. Trzeba jedynie zapłacić za napis na zamykającej niszę płycie.

Kolumbarium powstało przy głównym wejściu na Cmentarz Komunalny w Malborku (Fot. Piotr Piesik)

Nie odbyły się jeszcze pogrzeby w kolumbarium w Malborku, lecz wydaje się to kwestią czasu. Administracja Cmentarza Komunalnego odbiera bowiem wiele zapytań o taką możliwość. 

Na Pomorzu wciąż niewiele nekropolii umożliwia pochówki urnowe w kolumbariach, te ostatnie trzeba dopiero budować. Malborskie powstało kosztem 300 tysięcy złotych, dwie trzecie sumy pochodziło z budżetu miasta, resztę dołożył Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Kolumbarium istnieje na Cmentarzu Komunalnym w Kwidzynie, przygotowania do budowy są prowadzone w Nowym Dworze Gdańskim. Dla porównania opłaty w Kwidzynie za niszę urnową za 20 lat wahają się od 2250 do 1100 złotych zależnie od wielkości niszy i rzędu (górny, środkowy czy dolny). 

Znacznie więcej kolumbariów istnieje w Trójmieście. Na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni to już kilka ścian z kilkuset niszami. Podobne ściany znajdują się przy ul. Spokojnej w Gdyni oraz ul. Rzemieślniczej w Kosakowie. W Gdańsku nisze pod urny można zarezerwować m.in. na nekropoliach Łostowice, Srebrzysko, na Cmentarzu Garnizonowym, w Sobieszewie i Oliwie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka